Hazánk éghajlatát globálisan a jelentõs évi hõmérsékletingás jellemzi. A hõmérséklet idõbeli alakulása, az egyes évszakok, hónapok idõjárása nagyon változékony.

3. ábra
Az országos havi középhõmérséklet eltérése a sokévi átlagtól 2005. évben

Január

az átlagnál enyhébb volt 2005-ben. Középhõmérséklete a normálnál több mint másfél fokkal magasabb, országos átlagban -0,5°C volt. A hónap közepéig az átlagnál jóval enyhébb volt az idõ: január legmelegebb napján, 5-én országszerte 8-14 fokos csúcshõmérsékleteket mértek. A 16-a után bekövetkezett erõteljes lehûlést még követte egy rövid melegebb idõszak, 23-a után azonban egyértelmûen beköszöntött a tél.

Február

a megszokottnál lényegesen hidegebb volt 2005-ben, a hónap középhõmérséklete összességében 3,6°C-kal elmaradt a normálértéktõl. Február elsõ felében dermesztõ volt a hideg, de a hónap második felében is csak 3 nap középhõmérséklete haladta meg a sokévi átlagot. A minimumhõmérséklet a hónap során szinte mindegyik napon 0 fok alá süllyedt: országszerte 24-28 nap volt fagyos.

Március

középhõmérséklete is több mint másfél fokkal hidegebb volt a megszokottnál, országos átlagban 3,2°C-nak adódott. A hónap elsõ harmadában a napi középhõmérsékletek 5-7°C-kal elmaradtak az átlagtól, március közepén azonban jóval átlag feletti volt a meleg: a hónap legmelegebb napján, 18-án a legnagyobb nappali felmelegedés országszerte elérte a 18-23°C-ot.

4. ábra
Napi középhõmérsékletek alakulása Budapest -Pestszentlõrincen 2005. január, február, március

Április

idõjárását a változékonyság, a jelentõs hõmérsékletingások jellemezték. Az átlagosnál hidegebb idõszakok ellenére - a megszokottnál melegebb periódusok miatt - a hónap középhõmérséklete országos átlagban a szokásosnál fél fokkal magasabbnak, 10,9°C-nak adódott.

Május

is melegebb volt a sokévi átlagnál, középhõmérséklete országos átlagban 15,9°C-nak adódott. A hó eleji meleg idõszak után komoly károkat okozó, viharos széllel köszöntött be a hideg, de a hónap utolsó dekádjában megint az átlagnál lényegesen melegebb volt az idõ. Május 29-én és 30-án az ország több pontján megdõltek az évszázados melegrekordok: május 30-án Körösszakállon 34,4°C-os maximumhõmérsékletet mértek.

Június

a május végi meleg után átlag feletti hõmérséklettel köszöntött be, amit az elsõ napokban igen erõs lehûlés követett. Június 9-én százéves csúcshõmérsékleti hidegrekord dõlt meg: Pécsett a napi maximum- és minimumhõmérséklet is 7 fok volt, de az ilyenkor szokásos 25 fok helyett országszerte is csupán 6-14 fokot mutattak a hõmérõk. A hónap második felében átlag felett alakultak a napi középhõmérsékletek, így június átlaghõmérséklete összességében átlag körül alakult.

5. ábra
Napi középhõmérsékletek alakulása Budapest -Pestszentlõrincen 2005. április, május, június

Július

középhõmérséklete országosan és összességében magasabb volt az átlagnál, a hónap végi nagy melegnek köszönhetõen. Július utolsó hetében igazi kánikulában volt részünk. Százéves melegrekordok ugyan nem dõltek meg, de az ország egész területén másodfokú hõségriadónak megfelelõ készültség volt érvényben. Júliusban az országban 18-25 nap volt nyári (amikor a maximumhõmérséklet meghaladja a 25°C-ot), valamint 4-8 nap volt hõségnap (amikor a nappali felmelegedés meghaladja a 30°C-ot).

Augusztus

hõmérséklete szeszélyesen alakult, az átlagnál melegebb és hidegebb idõszakok váltogatták egymást. A hónap elején évszázados hidegrekord is megdõlt, augusztus 9-én, a Nógrád megyei Zabaron 4,6°C-ot mértek. Augusztus középhõmérséklete az ország nagy részén 0,5-1,3 fokkal elmaradt a sokévi átlagértéktõl, az ország nyugati csücskében valamint keleti harmadában azonban 0,1-0,5 fokkal melegebb volt a normálnál.

Szeptember

egy rövid, egy hetes idõszakot kivéve a napi középhõmérsékletek az egész hónap során átlag felett alakultak. Az ország legnagyobb részében ezért a hónap középhõmérséklete 0,9-1,3°C-kal magasabb volt a normálnál, az átlagtól vett pozitív eltérés csak a magashegységekben illetve a délnyugati országrészben volt ennél kisebb.

6. ábra
Napi középhõmérsékletek alakulása Budapest -Pestszentlõrincen 2005. július, augusztus, szeptember

Október

középhõmérséklete országos átlagban közel fél fokkal meghaladta a sokévi átlagot, ami a hónap eleji és végi egy-egy hetes, a megszokottnál 4-6°C-kal melegebb periódusoknak volt köszönhetõ. Az ország déli-délkeleti vidékein a hónap folyamán még elõfordult 1-2 nyári nap (amikor a maximumhõmérséklet magasabb volt 25°C-nál), az évnek ezt a szakát inkább jellemzõ fagyos napot azonban nagyobb számban regisztráltak: országosan 1-6 napon csökkent nulla fok alá az éjszakai minimumhõmérséklet.

November

0,7°C-kal hidegebb volt a szokásosnál, a hónap középhõmérséklete országos átlagban 3,5°C-nak adódott. Novemberben az ország keleti felében 17-24, a nyugati országrészben 8-15 nap volt fagyos (amikor a legalacsonyabb éjszakai hõmérséklet 0 fok alá süllyed). Téli nap (amikor a legmagasabb éjszakai hõmérséklet is fagypont alatt marad) országszerte 1-2 napon fordult elõ, a hegyvidéki területeket kivéve, ahol 8-11 nap volt téli.

December

elsõ harmadában a napi középhõmérsékletek országszerte 4-5 fokkal meghaladták a sokévi átlagot - javarészt ennek tudható be, hogy a hónap középhõmérséklete az ország legtöbb régiójában 0,1-1 fokkal melegebb volt mint a szokásos. A hónap során mindössze 5-6 napon nem süllyedt fagypont alá a hõmérséklet az ország területén. Téli nap (amikor a legmagasabb nappali hõmérséklet sem haladja meg a nulla fokot) az északi országrészben 5-10, a középsõ és déli vidékeken 0-3 alkalommal fordult elõ, zord napot pedig (amikor a napi minimumhõmérséklet -10°C alá süllyed) országos átlagban egyszer regisztráltak.

7. ábra
Napi középhõmérsékletek alakulása Budapest -Pestszentlõrincen 2005. október, november, december

2005-ben az országos évi középhõmérséklet 9,7 °C volt, ami 0,2°C-kal elmaradt az 1961-90-es 30 éves átlagtól. Az országon belül 5,5°C és 11,3°C között alakultak az évi középhõmérséklet értékek (8. ábra).

8. ábra
2005. évi középhõmérséklet (°C)

A hõmérsékleti küszöbnapok száma tavaly nagyjából a sokévi átlagnak megfelelõen alakult: a meleg küszöbnapok száma némileg elmaradt a normálértékektõl, a hideg küszöbnapok száma pedig valamivel meghaladta azokat.

2005-ben országos átlagban 29 nap volt téli (Tmax <= 0°C), 1 nappal több mint a szokásos, és 14 nap zord (Tmin <= -10°C), ami 3 nappal több, mint a megszokott. Nulla fok alatti hõmérséklet 116 napon fordult elõ - a 30 éves átlagérték 97 nap.

2005-ben nyári nap (Tmax >= 25°C) 69 volt átlagosan, ami a szokásosnak megfelelõ érték. A hõségnapok száma (Tmax >= 30°C) 13 volt, ami mindössze 3 nappal marad el az átlagos 16-tól. Tavaly átlag 1 forró napunk (Tmax >= 35°C) volt, ami megfelel az 1961-1990-es idõszak átlagának.

9. ábra
A 30 fok fölötti hõmérsékletû napok száma 2005. évben

A 10. ábrán Budapest-Pestszentlõrincen lévõ állomásunk hõmérsékletének 2005. évi menetét mutatjuk. A napi hõmérsékleti minimumból, átlagból és maximumból számolt havonkénti közép értékébõl láthatjuk az évi menet alakulásán túlmenõen azt is, hogy a nyári napokon általában nagyobb a minimum-maximum közti hõingás mint a téli napokon. Az adott hónapban fellépett abszolút minimum és abszolút maximum értéke is szerepel az ábrán. Ezek tágassága nyilvánvalóan még nagyobb.

10. ábra
A különbözõ hõmérsékleti értékek évi menete Budapest-Pestszentlõrincen 2005-ben