2018 tavaszának időjárása

2018 tavasza a megszokottnál melegebb és átlagos csapadékú volt. Hőmérséklet szempontjából a március átlag alatt, az április és a május a normálérték felett alakult. Az április a legmelegebbnek, míg a május a 3. legmelegebbnek adódott a mérések 1901-es kezdete óta. Ez utóbbi csupán 0,1°C-kal maradt el a legmelegebb középhőmérsékletű májustól, amely 2003-ban volt. Összességében a 3. legmelegebb tavasz múlt el. A csapadékviszonyokat tekintve az egyes hónapok változatos képet mutattak. Míg a március csapadékosabb volt a szokásosnál, addig májusban, de leginkább áprilisban jelentős csapadékhiány mutatkozott. A március a 3. legcsapadékosabbnak, míg az április a 6. legszárazabbnak adódott 1901 óta.

A tavasz időszakot az SPI3 májusi eloszlása jellemzi (12. ábra). Látható, hogy átlagos csapadékú volt az idei tavasz. Az ország nagy része az enyhén nedves kategóriába tartozik. Ennél csapadékosabb területek a Balaton-felvidéken és a középső országrészben jelentkeztek. Szárazabb területek leginkább az ország északi részén és foltokban az Alföld területein fordultak elő.

12. ábra
A háromhavi SPI területi eloszlása 2018 májusban

A májusi SPI6 a december és május között lehullott csapadékmennyiséget viszonyítja az 1961-1990-es átlagokhoz (13. ábra). Ebben a féléves időszakban kissé átlag feletti csapadékmennyiség hullott. Nagyon száraz és extrém száraz kategória csak szűk területen jelentkezett, leginkább a Börzsöny környékén. A legcsapadékosabb területek a Délnyugat-Dunántúlon, a Nagykunság területén és a Körösök-mentén fordultak elő.

13. ábra
A hathavi SPI területi eloszlása 2018 májusban