2014 őszének időjárása

2014 ősze melegebb volt, mint a sokéves átlag, olyannyira, hogy az 5. helyre került az elmúlt 114 év rangsorában. Összességében csapadékos volt az időjárás, de ez jórészt az ősz első két hónapjának rovására írható.

Az őszi hónapok középhőmérsékletének területi eloszlását nehéz meghatározni. Kivehető egy É-D irányú növekedés. A magasabb hegyvidékeket leszámítva az ország nagy részén 11-12 °C volt, vagy még azt is meghaladta az átlaghőmérséklet. Országos átlagban az ősz középhőmérséklete 12.0°C volt, állomásaink közül évszakos átlagban a legmelegebb Budapest belterület állomásunkon volt (13.5°C), a leghidegebb pedig Kékestetőn (7.8°C).

1. ábra
A 2014-es ősz középhőmérséklete °C-ban
2. ábra
A 2014-es ősz középhőmérsékletének eltérése a sokéves átlagtól

Az őszi középhőmérséklet és az átlagos viszonyok közötti eltérés térképén szembetűnő a jelentős pozitív anomália (2. ábra). Az ősz a homogenizált, interpolált adatok alapján országos átlagban 2.1°C-kal volt melegebb az átlagosnál, az ország egyes részein az eltérés a 2.5°C-ot is meghaladta.

3. ábra
Az országos havi és az évszakos középhőmérséklet eltérése a sokévi (1971-2000-es) átlagtól 2014 őszén (interpolált adatok alapján)

A őszi hónapok mindegyike átlag feletti hőmérsékletű volt. A meleg szeptember és október után november különösen melegnek bizonyult (3. ábra).
A küszöbnapok száma is a megszokottnál melegebb évszakra utal a hőmérsékleti viszonyok tekintetében: országos átlagban téli nap nem volt, fagyos napból mindössze 7-et regisztráltunk 16 helyett, nyári napból pedig a normálnak megfelelő 9 napot.

4. ábra
Az országos őszi középhőmérsékletek 1901 és 2014 között (interpolált adatok alapján)

Az őszi középhőmérsékletek 1901-ig visszanyúló idősorát tekintve az illesztett trendvonal egy igen gyenge, melegedés irányába mutató tendenciát mutat (4. ábra).
A szeptemberi középhőmérséklet a mérések 1901-es kezdete óta a 32. legmelegebb volt, az októberi érték a 13., a novemberi viszont már a 11. helyet szerezte meg. A három hónap eredményeként a teljes őszi időszak az ötödik helyre került.

IdőszakSorszám
szeptember 32
október 13
november 11
 
ősz 5
I. táblázat
A 2014-es ősz és az évszak hónapjainak sorszáma az 1901-től számított legmelegebb időszakok sorában

Már a szeptember nagy része is melegebb volt a szokásosnál, októberben és novemberben is csak a hónap végén volt egy rövidebb, az átlagosnál pár fokkal hidegebb időszak.

5. ábra
A 2014-es ősz napi középhőmérsékleteinek eltérése a sokévi (1971-2000-es) átlagtól (°C)

A következőkben összefoglaljuk, hogyan változott az országos átlagban vett napi középhőmérséklet a 2014-es ősz során (5. ábra).

Szeptember

Szeptemberben a havi átlaghőmérséklet az ország legnagyobb részén 16-18°C között alakult. Ettől hűvösebb a Dunántúlon volt megfigyelhető (havi átlaghőmérséklet 15-17°C között), a legmagasabb értékek pedig keleten jelentkeztek (18°C körül). Hűvösebb csak a magasabban fekvő területeken volt (11-15°C). Budapest belterületen jegyeztük a legmagasabb átlagot (18.3 °C), a leghidegebb Kékestetőn volt (12 °C). A havi országos átlaghőmérséklet 16.6 °C volt. Ez 0.7 °C-kal magasabb, mint a sokéves átlag. Az anomália térképen nyugat – kelet irányú a melegedés. Az ország legnagyobb részén 0.5–1.5 °C fokkal volt melegebb a megszokottnál. A hónap nagy részén melegebb volt, mint általában. Csak a hónap végén történt változás. Egy intenzív hidegfront hatására lehűlt a levegő. Szeptember 3-án megdőlt a minimumhőmérsékletek sokéves napi maximuma 21.4 °C–kal Egerben. A legmelegebb nap szeptember 4-e volt, ekkor Milotán 23.3 °C –ot, Kékestetőn 15.1 °C-ot mértünk. Az országos átlag 20.7 °C volt ugyanezen a napon. A szeptember 23-án áthaladt gyors mozgású hidegfront hatására 24-én 10.8 °C–ra hűlt le a levegő. A legmagasabb átlaghőmérséklet Siófokon (13.8 °C), a legalacsonyabb Kékestetőn (5.4 °C) volt ezen a napon.

Október

Októberben az országos átlaghőmérséklet 12.2 °C volt. A legmagasabb havi átlagot Budapest belterületen jegyezték (13.9 °C), a legalacsonyabbat Kékestetőn (7.9 °C). Az ország nagy részén a havi átlag 11–13 °C között alakult. A magasabban fekvő területeken volt ennél pár fokkal hűvösebb. DNy-ÉK irányú csökkenést láthatunk az 1. ábrán. Az országos átlag a normál értéknél 1.6 °C–kal volt magasabb; a sokéves átlag 10.6 °C. ÉK-en kisebb volt az eltérés, a Bakony térségében pedig a legnagyobb. Az ország legnagyobb részén 1.5–2.5 °C–kal volt melegebb a megszokottnál. A napi középhőmérséklet 14-én érte el a hónap során a maximumát országos átlagban, 17.9 °C –ot. Ez a sokéves 11.9 °C -os országos napi átlagnál több fokkal magasabb érték. A hónap nagy részén a normált meghaladta a hőmérséklet. Csak a hónap végén kezdődött jelentősebb lehűlés, ekkor az átlag alá süllyedt a hőmérséklet. Ennek oka kezdetben egy napokig felettünk örvénylő ciklonrendszer, majd egy masszívan kiépült anticiklon volt, melynek peremén a hideg levegő beáramlott hazánkba. A legalacsonyabb napi középhőmérsékletet országos átlagban 28-án értük el 3.9 °C–kal.

November

Ebben a hónapban az átlaghőmérséklet zömmel 6-8 ˚C között változott, nyugat - keleti irányú csökkenő tendencia volt megfigyelhető. A legmelegebb a Kisalföld térségében, a leghidegebb ÉK-en volt. Az országos havi átlag 7.2 ˚C volt, ami a sokéves átlagnál 3 ˚C-kal melegebb. A legmelegebbet Pécs Egyetem TTK állomáson jegyezték (8.9 ˚C), a leghidegebb szokás szerint Kékestetőn volt (3.5 ˚C). Jóval melegebbnek adódott ez a hónap a sokéves átlagnál. A legmelegebb a nyugati határszélen volt, itt az anomália értéke a 4 ˚C-ot is meghaladta. A Duna-Tisza közén és ÉK-en adódott a legkisebb különbség, azonban még itt is a megszokottnál +2-3°C-kal magasabb átlaghőmérsékletek voltak megfigyelhetők. Majdnem a teljes hónap során az átlagosnál jóval melegebb volt. Ez alól csak a hónap eleje és a november 25-29-i párnapos időszak kivétel. A legmelegebb országos átlagban 7-én volt, mikor megdőlt a napi melegrekord Fülöpháza területén (napi maximumhőmérséklet: 24.6°C). Ekkor az országos átlag 14.4 ˚C volt. Ezután folyamatos hőmérséklet csökkenés kezdődött. A leghidegebb napnak 27-e adódott (0.4 ˚C). 2014. november 6-án új napi rekord született Pápa repülőtéren, ahol a minimumhőmérsékletek sokéves rekordjaként 14.7°C – ot mértek.