2013/14 telének időjárása

Az idei tél szokatlanul magas hőmérsékletekkel telt, az elmúlt 113 év 3. legenyhébb telét jegyeztük, ráadásul a csapadék eloszlása is rendszertelen volt: az évszak összességében átlagos csapadékmennyiséget hozott, ám december rendkívül száraznak adódott.

Az idei téli hónapok középhőmérsékletének területi eloszlását tekintve ÉK-DNy irányú növekedés látható: a magasabb hegyvidékeket leszámítva még a relatíve hidegebb ÉK-i területeken is pozitív értékek a jellemzők, addig a hőmérséklet a Dunántúlon néhol még a +3.0, +3.5°C-ot is meghaladta. Országos átlagban a tél középhőmérséklete +2.58°C volt, állomásaink közül évszakos átlagban a legmelegebb Pécs Egyetem állomásunkon volt (+4.1°C), a leghidegebb pedig Kékestetőn (-0.4°C).

1. ábra
A 2013-as tél középhőmérséklete °C-ban
2. ábra
A 2013-as tél középhőmérsékletének eltérése a sokéves átlagtól

Az idei téli középhőmérséklet és az átlagos viszonyok közötti eltérés térképén szembetűnő a jelentős pozitív anomália. A tél országos átlagban 2.62°C-kal volt melegebb az átlagosnál, az ország középső részein az eltérés közel 2.5°C volt, másutt azonban még ennél is nagyobb, néhol a 3.0°C-ot is meghaladta.

3. ábra
Az országos havi és az évszakos középhőmérséklet eltérése a sokévi (1971-2000-es) átlagtól 2013 telén (interpolált adatok alapján)

A téli hónapok mindegyike átlag feletti hőmérsékletű volt, január és február ráadásul különösen melegnek bizonyult. A januári középhőmérséklet a mérések kezdete óta a 7. legmelegebb volt, a februári érték pedig a 9. A három hónap eredményeként a teljes téli időszak is jelentősen, 2.56°C-kal melegebb volt az 1971-2000 közötti normálnál.
A küszöbnapok száma is a megszokottól igencsak eltérő évszakra utal a hőmérsékleti viszonyok tekintetében: országos átlagban fagyos napból 38-at regisztráltunk (a normál 65), téli napból pedig mindössze 8-at (a normál 23). Számottevően elmaradt az átlagtól a zord napok száma is, összesen 1 ilyen napot jegyeztünk az idei tél során a megszokott 8-cal szemben.

4. ábra
Az országos téli középhőmérsékletek 1901 és 2013 között (interpolált adatok alapján)
IdőszakSorszám
december 38
január 7
február 9
 
tél 3
I. táblázat
A 2013-as tél és az évszak hónapjainak sorszáma az 1901-től számított legmelegebb időszakok sorában

A téli középhőmérsékletek 1901-ig visszanyúló idősorát tekintve az illesztett trendvonal egy igen gyenge, melegedés irányába mutató tendenciát mutat (4. ábra). Az idei tél a 113 év 3. legmelegebb tele volt, csak az 1997/1998-as, illetve a 2006/2007-es tél előzi meg.
Már decemberben is enyhébb volt a szokásosnál (1901 óta a 38. helyre került), az újév első két hónapja azonban az átlagosnál sokkal melegebb volt: ez volt a mérések kezdete óta a 7. legmelegebb január hazánkban, melyet az eddigi 9. legmelegebb február követett. Összességében az évszak így 1901 óta a 3. legmelegebb tél lett.

5. ábra
A 2013-as tél napi középhőmérsékleteinek eltérése a sokévi (1971-2000-es) átlagtól (°C)

A következőkben összefoglaljuk, hogyan változott az országos átlagban vett napi középhőmérséklet a 2013/14-es tél során.

December

Az ország legnagyobb részén +1 és +2°C között alakult a decemberi havi középhőmérséklet 2013-ban. ÉNy-on ennél melegebb (2-3°C), ÉK-en pedig hidegebb (0-1°C) viszonyok alakultak ki. A legalacsonyabb hőmérsékletek az Északi-középhegységben, valamint a Börzsönyben, Pilisben, a Mecsekben és a Budai-hegységben jelentkeztek. A hónap első napjaira zömmel normál alatti értékek voltak jellemzőek: a leghidegebb napon, december 4-én -3°C körüli országos átlaghőmérsékletet jegyeztünk. 5-étől felmelegedés kezdődött, mely 9-én fordult át lehűlésbe. A megszokottnál hűvösebb periódus 11-étől 22-éig tartott, majd 22-étől erős felmelegedés volt megfigyelhető: az 1971-2000-es átlagot meghaladó értékek kitartottak egészen a hónap végéig. A hónap legmelegebb napján az országos átlaghőmérséklet majdnem 7°C-kal magasabbnak adódott az ilyenkor megszokottnál (december 26., országos átlaghőmérséklet: 6.8°C, normál: -0.1°C). A tél első hónapja hazánk legnagyobb részén a megszokottnál melegebbnek bizonyult: mindössze Baja környékén maradt el a középhőmérséklet az átlagtól. ÉNy-on jelentkezett a legnagyobb pozitív anomália, itt 1.5-2°C-kal is melegebb volt a normálnál, míg D-en és a K-i határszélen legfeljebb 0.5°C-kal adódtak magasabb átlaghőmérsékletek az 1971-2000-es értékeknél. A legjellemzőbb eltérés átlagosan +0.5-1°C közötti.

Január

Január jelentősen melegebbnek bizonyult a megszokottnál: az ország legnagyobb részén a havi átlaghőmérséklet a sokéves normálnál 3-4°C-kal is magasabbnak adódott. A K-i határszélen alakult ki a legnagyobb anomália, itt átlagban 4-4.5°C-kal is melegebb volt a szokásosnál. Az országban sehol sem volt hűvösebb a harmincéves átlagnál, a legkisebb anomália mértéke is +2.5-3°C. Az interpolált adatok alapján hazánkban az idei volt a 7. legmelegebb január 1901 óta. A középhőmérséklet zömmel 2-3°C között alakult hazánkban, ugyanakkor DNy-ÉK irányú átlaghőmérséklet-csökkenés is megfigyelhető: a DNy-i területeken 3-4°C közötti értékek voltak jellemzőek, ÉK-en pedig 1-2°C közötti átlagokat jegyeztünk. A legalacsonyabb hőmérsékletek főként az Északi-középhegységben alakultak ki. A hónap legnagyobb részén bőven átlag felett alakultak a napi középhőmérsékletek hazánkban. Két maximum (január 5. és 20.) és egy minimum figyelhető meg (26-án). A legmelegebb 20-án volt, ekkor a napi átlaghőmérsékletek országos átlaga 8.1°C-nak adódott. A hónap legmelegebb napja után egy mediterrán ciklonnak köszönhetően jelentősen visszaestek a hőmérsékletek, 23-ától a hónap végéig az átlagosnál hidegebb időjárásban volt részünk.

Február

A január végén kezdődött lehűlés február 5-éig éreztette hatását, a hónap többi napján azonban végig a megszokottnál jelentősen magasabb országos átlaghőmérsékleteket jegyeztünk. Február 16-án országos átlagban több mint 7 fokkal volt melegebb a normálnál. Az idei, sokévi átlagnál enyhébb tél miatt korábban, már február végén megkezdődött a 2014-es pollenszezon. A februári középhőmérséklet az ország legnagyobb részén 3-5°C között alakult. Ennél melegebb Szeged, Szigetvár és Balatonederics környékén adódott, valamint az északi országrészben elszórtan (5-6°C között). Hidegebb ÉK-en, valamint a magasabban fekvő területeinken volt megfigyelhető (-1 és 0°C között). Az előző két hónaphoz hasonlóan a február is jelentősen melegebb volt a megszokottnál: 3.3°C-os pozitív anomália adódott országos átlagban (havi országos átlaghőmérséklet: 4.1°C; sokéves átlag: 0.8°C). Jellemzően 3-4 fokkal volt melegebb a megszokottnál szerte az országban. ÉNY-on, É-on és Komló környékén valamivel alacsonyabb, 2.5-3°C közötti anomáliát jegyeztünk, míg Szeged térségében és ÉK-en 4°C-kal is magasabb középhőmérsékleteket figyelhettünk meg a normálnál. Az interpolált adatok alapján 2014 februárja a 9. legmelegebb február volt országos átlagban 1901 óta.