2012 tavaszának időjárása

2012 tavaszán a szokásosnál magasabb hőmérsékletű hónapokat regisztráltunk, a legnagyobb eltérés márciusban volt, a legkisebb pedig májusban. Az idei március az elmúlt 112 év legszárazabb márciusa volt, az április szintén átlag alatt alakult csapadék szempontjából, míg májusban normál körüli csapadékösszeg jelentkezett országos átlagban, s így egy átlagosnál szárazabb tavaszt zártunk.

A tavaszi középhőmérséklet az ország nagy részén 10-12°C között alakult idén. Hűvösebb csak hegységeinkben volt, itt 8-10°C-os értékek is kirajzolódtak térképünkön (1. ábra), sőt a Mátra, a Bükk és a Zempléni-hegység legmagasabb pontjain a 7°C-ot sem érték el. A legmelegebb Budapest és Szeged volt, ezekben a városainkban a 12°C-ot is meghaladta az évszakos átlaghőmérséklet.

1. ábra
A 2012-es tavasz középhőmérséklete °C-ban
2. ábra
A 2012-es tavasz középhőmérsékletének eltérése a sokéves átlagtól

Az 1971-2000-es átlaghoz viszonyítva az idei értékeket (2. ábra), hazánk egész területén melegebb volt az időjárás a szokásosnál. Az ország legnagyobb részén 1-2°C közötti pozitív anomália adódott, ennél nagyobb eltérés az északnyugati határ közelében, a Bakonyban és még néhány kisebb területen rajzolódott ki.

3. ábra
Az országos havi és az évszakos középhőmérséklet eltérése a sokévi (1971-2000-es) átlagtól 2012 tavaszán (interpolált adatok alapján)

Az idei tavasz minden hónapja melegebb volt a szokásosnál, a legnagyobb eltérés márciusban adódott, amikor is 2.3°C-kal haladta meg az országos havi középhőmérséklet a normál értéket, a legkisebb eltérést pedig május mutatta, 0.9°C-os pozitív anomáliával (3. ábra). Ennek megfelelően az országos évszakos középhőmérséklet is meghaladta az 1971-2000-es átlagot, méghozzá 1.6°C-kal.
A küszöbnapok száma az átlagosnál melegebb tavasznak megfelelően alakult. Bár fagyos napból (Tmin ≤ 0°C) a normál értéknél eggyel többet, 16-ot regisztráltunk, téli napunk (Tmax ≤ 0°C) már nem volt, a meleg küszöbnapok pedig átlag feletti számmal jelentkeztek. Nyári napból (Tmax ≥ 25°C) 16-ot figyelhettünk meg, mely 7-tel több, mint a sokévi átlag, hőségnapot (Tmax ≥ 30°C) pedig 3 alkalommal a szokásos 1 helyett.

4. ábra
Az országos tavaszi középhőmérsékletek 1901 és 2012 között (interpolált adatok alapján)
IdőszakSorszám
március 14
április 23
május 30
 
tavasz 9
I. táblázat
A 2012-es tavasz és az évszak hónapjainak sorszáma az 1901-től számított legmelegebb időszakok sorában

Az 1901-től kezdődő idősorban az idei tavasz a 9. legmelegebb lett (I. táblázat). Az adatokhoz illesztett lineáris trend alapján lassú emelkedést figyelhetünk meg az elmúlt 112 év tavaszi középhőmérsékleteiben (4. ábra).
Az I. táblázatban láthatjuk, hogy a 2012-es tavaszi hónapok hol helyezkednek el az 1901-től kezdődő idősorban. Mindhárom hónap a sor első, legmelegebb harmadában található, a legelőrébb, a 14. helyre március hónap került, április a 23., május pedig a 30. lett a sorban.

5. ábra
A 2012-es tavasz napi középhőmérsékleteinek eltérése a sokévi (1971-2000-es) átlagtól (°C)

A következőkben összefoglaljuk, hogyan változott az országos átlagban vett napi középhőmérséklet a 2012-es tavasz során (5. ábra).

Március

A hónap nagyobb részében átlag feletti hőmérséklet volt jellemző, csupán a 4-10-e közötti időszakban alakult a normál alatt a napi középhőmérséklet országos átlagban. A leghidegebb nap (március 7.) ebben az időszakban volt, amikor is -1.8°C-os középhőmérsékletet mértünk, mely 5°C-kal maradt el az átlagtól; valamint ezen a napon észleltük a hónap legalacsonyabb hőmérsékletét is (-14.1°C, Zabar). 10-e után kisebb-nagyobb ingadozásokat figyelhettünk meg a napi középhőmérséklet alakulásában, de végig a normál felett maradtak az értékek. A legmagasabb napi átlaghőmérsékleteket (13°C feletti átlaghőmérsékletet) 18-án és 25-én mértük.

Április

Míg márciusban többnyire a sokéves átlag felett alakultak az országos napi középhőmérsékletek, az április átlag alatti értékkel indult. A hónap első 11 napját erős ingadozás jellemezte: intenzív, mintegy 11°C-os melegedés után április 5-e a hónap második legmelegebb napja volt, majd a több mint 12°C-os visszaesés a hónap leghűvösebb napját eredményezte (április 9., 4 fok alatti országos átlaghőmérséklet). A hónap közepén az országos napi átlaghőmérsékletek a sokéves átlag körül alakultak, azonban a hónap utolsó napjaiban jóval átlag feletti hőmérsékleteket regisztráltunk. Az utolsó 4 napra esett az idei április legmelegebb időszaka, mely alatt háromszor is megdőlt az országos napi melegrekord.

Május

Május első néhány napján – egy kiterjedt anticiklon hatására – meglepően meleg, nyárias idő volt jellemző. Ekkor jelentkezett országos átlagban a hónap legmagasabb napi középhőmérséklete, 21.6°C, mely 8.5°C-kal haladta meg a sokéves átlagot. Ezekben a napokban több országos melegrekord is megdőlt. A korai melegnek azonban gyorsan vége szakadt, 4-től 17-ig több ciklon frontrendszere is érintette hazánk területét, változékony időjárást hozva. Ebben az időszakban voltak átlag alatti és feletti hőmérsékletű napok is. A hónap leghűvösebb napja országos átlagban 14-e volt, amikor is 10.2°C volt jellemző. A legalacsonyabb állomási értéket azonban nem ezen a napon mértük, hanem 18-án; ekkor Pápán -2°C-ot regisztráltunk. Hőmérséklet szempontjából a hónap második fele kellemesebb, tavaszi időt hozott, normál közeli hőmérsékleti értékekkel.