2020/21 telének időjárása

Az 2020/2021-as tél a hetedik legenyhébb tél volt 1901 óta. Az évszak során lehullott csapadékmennyiség kevéssel meghaladta az 1991–2020-as értéket, de térbeli és időbeli eloszlása nem volt egyenletes.

A téli csapadékösszegek térbeli eloszlását mutatjuk be a 6. ábrán. A Duna menti síkság, a Kisalföld jelentős része és a Mezőföld kivételével az ország nagy részén 100 mm feletti csapadékmennyiséget összegeztünk. A legtöbb téli csapadékot Tiszabecs állomáson összegeztük (255,4 mm), míg a legkevesebb csapadék Sárbogárd állomáson adódott, ahol 63,2 mm érkezett.

6. ábra
A 2020/21-es tél csapadékösszege

Az országos átlagos téli csapadékösszeg 122 mm volt, amely kevéssel meghaladja az 1991-2020-as átlagot (105%). Területileg a sokévi átlaghoz képest 20%-kal több csapadék érkezett a Tisza vonalától keletre, kifejezetten a Tokaj–Zempléni-hegyvidékre, ahol a szokásos mennyiség kétszerese hullott. Ezzel szemben a Dunántúli-dombság, a Mecsek, a Mezőföld területén és Külső-Somogyban az átlagosnál 20-40%-kal kevesebb csapadék volt (7. ábra).

7. ábra
A 2020/21-es tél csapadékösszege a sokévi (1991-2020-as) átlag százalékos arányában kifejezve
8. ábra
Az országos havi és az évszakos csapadékösszeg a sokévi (1991-2020-as) átlag százalékos arányában kifejezve 2020/21 telén (interpolált adatok alapján)

Az időbeli eloszlás szinte egyenletes volt. A legtöbb csapadék 2020 decemberében hullott (48 mm), mely a sokévi átlag 105%-át jelentette (8. ábra). Országos átlagban a 2021. januári csapadék 39 mm-nek adódott, mely arányaiban jobban meghaladta az 1991-2020-es normált (118 %). Februárban 35 mm érkezett, mely 6%-kal maradt el az ilyenkor szokásostól. Végeredményben a 2020/2021-es tél átlagosan csapadékos lett, így az 1901-től kezdődő idősorban a 48. helyre került (II. táblázat).

Időszak Sorszám
december  30.
január  47.
február  53.
   
tél  48.
II. táblázat
A 2020/21-es tél és az évszak hónapjainak sorszáma az 1901-től számított legcsapadékosabb időszakok sorában

A három hónapos időszakban 36 csapadékos nap (r ≥ 0,1 mm) jelentkezett, mely 5 nappal több, mint a normálérték (31 nap). Havas napból országos átlagban 12 nap adódott (normál: 16 nap), ezen kívül 9 hótakarós napról is beszámolhatunk (normál: 30 nap).

9. ábra
Az országos téli csapadékösszegek százalékos eltérése a sokévi (1991-2020-as) átlagtól 1901 és 2021 között (interpolált adatok alapján)

Az elmúlt telek éves csapadékösszegéhez illesztett exponenciális trend enyhe emelkedést mutat (9. ábra) 1901 óta, mely 90%-os megbízhatósági szinten nem jelent szignifikáns változást.

10. ábra
A 2020/21-es tél országos átlagban vett, 5 napos csapadékösszegei és a sokévi (1991-2020-as) átlag (mm) - az adott dátumhoz tartozó érték az addig lehullott 5 napos összeget jelöli

A talaj szempontjából az országos átlagban vett, 5 napos csapadékösszegeknek van jelentősége, melyet a 10. ábra szemléltet. Decemberben több hullámban érkezett olykor jelentős mennyiségű csapadék, azonban a hónap és január közepén is az 5 napos átlagok gyakran a 3 mm–t sem érték el. Január végétől megerősödött a zonális áramlás, és a frontátvonulások hoztak csapadékot. A tél folyamán többször havazott, de tartósan összefüggő országos hótakaró nem alakult ki. A hótakaró legnagyobb vastagsága Hárskút állomáson 25 cm volt 2021. január 18-án és 19-én. A február első dekádjában átvonuló ciklon nagy mennyiségű csapadékot hozott, mely az estleges hiányokat pótolni tudta. Viszont a hónap közepétől egy újabb csapadékszegény időszak következett.

December

A meglehetősen száraz novembert egy átlagosan csapadékos december követte. A nagy területen jellemző zúzmarás köd és rétegfelhőzet hatására borongósan, de csapadékmentesen indult a hónap, majd egy fokozatosan kimélyülő nyugat-európai ciklon és az Adriai-tenger térségében örvénylő mediterrán ciklon együttes hatása alá került térségünk. Főként a Duna vonalától nyugatra csapadékot; eleinte hószállingózás, havazás, majd ónos eső, később eső és szitálás formájában. December 7-8-án megérkezett a nyugat-európai ciklon többközéppontú ciklonrendszerré alakulva. Hatására az ország középső és keleti részén többfelé esett eső, záporeső, Kékestetőn pedig havazott. Ezek után egy újabb mediterrán ciklon helyeződött fölénk, és hozott változó halmazállapotú csapadékot. Ezt követően hosszabb ideig ködpárna ülte meg a Kárpát-medencét, borongós, párás, ködös idő volt, szitálással, olykor gyenge esővel. December 22-én egy melegfront miatt esett többfelé az eső, a magasabb területeken havas eső, havazás is előfordult.   24-én egy hidegfront hozott jelentős mennyiségű csapadékot, többnyire eső formájában, de a nyugati határszélen és a Bakonyban hó is hullott. Majd dél felől nedves levegő áramlott a térségbe, és okozott 27-28-án hószállingózást, havazást, havas esőt, esőt, néhol még ónos esőt is. Szorosan követték egymást a frontok, erős, viharos déli, délnyugati széllel, esővel, záporokkal érkezett 28-án éjszaka. Baranyából még dörgésről is érkezett jelentés. December 29-én délelőtt végre országszerte kisütött a nap, de csak rövid időre, mert délutánra már többfelé beborult az ég, és néhol záporok is kialakultak. Éjszaka többfelé esett az eső, északkeleten a hegyekben helyenként havaseső, hó hullott. A hónap utolsó napjai is csapadékosan teltek, főként eső, záporeső volt jellemző.

Január

Januárban szinte minden napra jutott több-kevesebb csapadék a sok átvonuló ciklonnak köszönhetően. Az utolsó dekád elején egy többközpontú ciklonrendszer alakította Európa időjárását, mely miatt felhős, csapadékos időjárás volt hazánkban. 23-án a nyugati, 24-én pedig a keleti országrészben hullott nagyobb mennyiségű csapadék eső, havas eső, hó formájában. A legnagyobb hóvastagság 2021. január 18-án és 19-én Hárskút állomáson 25 cm volt. A hó az Északi-középhegységben a hónap során több napig megmaradt, a hótakarós napok száma Kékestetőn 24, Mátraszentimre állomáson pedig 22 volt.

Február

Februárban egy rövidebb, viszont annál intenzívebb csapadékos periódus volt hetedike és tizedike közt. Ezt leszámítva a többi napon alig vagy egyáltalán nem volt csapadék. Február 8-án egy ciklon érkezett, mely nedves levegőt szállított hazánk fölé, több hullámban okozva csapadékhullást. 8-án a sokéves napi átlag háromszorosa, míg 9-én és 10-én az ötszöröse érkezett meg különböző formájú csapadékként. Eleinte még jellemzően eső hullott – kivéve az északi megyéket, ahol előfordult hó, havas eső és ónos eső is. Majd február 10-től északi, északnyugati áramlással hideg levegő árasztotta el medencénket, így a csapadék formája is egyre több helyen váltott át hóra. Majd a hónap utolsó dekádjában egy anticiklon terült el hosszú ideig az ország felett, az utolsó 8 nap nagyon száraz volt. A legnagyobb hóvastagság 2021. február 11-től 14-ig Domaháza állomáson 24 cm volt. A hó az Északi-középhegységben a hónap során több napig megmaradt, a hótakarós napok száma Kékestetőn 22, Sátoraljaújhelyen 19, Mátraszentimre állomáson pedig 18 volt.

Megjegyzés:
A fenti összeállítás a csapadékadatok alacsony feldolgozottsági szintjénél készült, a térkép hivatalos igazolásban nem használható fel!