2016. január

A januári középhőmérséklet a sokévi átlaghoz hasonlóan alakult, csupán az ország északkeleti régiójában maradt néhány fokkal azalatt. A csapadékmennyiségek tekintetében az átlag felett alakultak az értékek, a normál több mint másfélszeresét regisztráltuk a hónapban.
1. ábra
Középhőmérséklet
A januári átlaghőmérséklet -3 és 1°C között alakult hazánk nagy részén. Ennél hidegebb az Északi-középhegység magasabban fekvő területein voltak (-4 – - 6°C). Fagypont feletti hőmérséklet értékeket leginkább a Dunántúl déli részén, valamint a Kisalföld egyes régióiban mértünk. Az országos havi átlaghőmérséklet térképen megfigyelhető egy DNy-ÉK irányú hőmérséklet csökkenés.
2. ábra
Középhőmérsékleti anomália az 1981-2010 átlaghoz viszonyítva
Országos átlagban a havi középhőmérséklet (-1,0°C) hasonlóan alakult, mint az 1981-2010-es sokévi átlag (-0,9°C). Az ország nagy részén -0,5 – +0,5°C közötti anomália jelentkezett, ennél alacsonyabb értékek az ország északkeleti felén tűntek fel. A legnagyobb pozitív anomáliák a Mátra nagy részére és az ország déli, délnyugati területeire voltak jellemzőek, 1-1,5°C-kal volt melegebb az ilyenkor megszokottnál.
3. ábra
Napi középhőmérsékletek és a sokévi átlagok országos átlagban (°C)
A 2016. januári országos középhőmérséklet havi menete változatos képet mutat. A hónap elején anticiklon épült ki Magyarország felett, melynek köszönhetően a szokásosnál jóval alacsonyabb hőmérsékleti értékeket mértünk. Január 9-től szinte napi gyakorisággal vonultak át különböző frontrendszerek, így az átlagnál melegebb volt. A legmagasabb hőmérsékleti értéket 11-én, Hajóson regisztráltuk (16,8 °C). A hónap közepétől ismét anticiklon határozta meg hazánk időjárását. Ebben az időszakban, 23-án mértük a legalacsonyabb napi átlaghőmérsékletet, -18,5°C-ot Mihálygergén. A hónap végén melegedni kezdett az idő és január 25-től ismét a megszokottnál melegebb volt.