2014. július

A megszokottnál melegebb volt az idei július, ugyanakkor a hónap során lehullott csapadékmennyiség igazán kiemelkedő: 1901 óta ez volt a 6. legcsapadékosabb július. Az elmúlt években megszokottá vált hőhullámos időszakról nem tudunk beszámolni. Ugyanakkor a csapadék és a hőmérséklet együttes figyelembevételével mégis kiemelkedő az idei július, mivel a csapadékosabb nyári hónapok – a fokozott felhőképződés miatt – általában hűvösebbek szoktak lenni.
1. ábra
Középhőmérséklet
A július havi középhőmérséklet zömmel 21-22°C között alakult az országban. A legmelegebb területek a Tisza vonalában és a keleti régióban, illetve a Duna felső szakaszán jelentkeztek (22-23°C közötti átlagok), alacsonyabb átlagok a magasabban fekvő területeinken voltak jellemzőek (16-20°C között).
2. ábra
Középhőmérsékleti anomália az 1971-2000 átlaghoz viszonyítva
DNy-ÉK irányú anomália-növekedés figyelhető meg a 2. ábrán: míg a délnyugati határszélen legfeljebb +0,5°C-kal volt melegebb a megszokottnál, északon több helyen a normálnál 1,5-2,5°C-kal is magasabb átlagokat jegyeztünk. Az ország legnagyobb területein +0,5-1,5°C anomália volt jellemző.
3. ábra
Napi középhőmérsékletek és a sokévi átlagok országos átlagban (°C)
A júliusi napi középhőmérsékletek jellemzően a sokéves átlag felett alakultak. A július 4-7. és 14-21. időszakokban az ország időjárását anticiklonális viszonyok határozták meg, melynek hatása a kialakult hőmérsékleti viszonyokat tekintve jól tetten érhető: a megszokottnál több fokkal is melegebb volt. Országos átlagban a legmelegebb nap júliusban a 21-e volt, de nem sokkal maradt el tőle a 7-ei átlaghőmérséklet sem. A leghűvösebb napnak a 11-e bizonyult.