2013. január

Országos átlagban közel 1°C-kal melegebb volt az idei január az 1971-2000 közötti normálnál. Jelentős csapadéktöbbletet regisztráltunk: a szokásos mennyiség kétszerese hullott hazánk teljes területének átlagában.
1. ábra
Középhőmérséklet
A középhőmérséklet 2013 januárjában É-D irányú növekedést mutatott: az ország északi részein 0 és -2°C között alakult a hőmérséklet havi átlagban, a középső területeken 0 és 1°C közötti, délen pedig 1-2°C közötti ez az érték. Alacsonyabb értékeket a magasabban fekvő területeken mértünk (Északi-középhegység, Mecsek). A legalacsonyabb januári középhőmérsékletet Kékestető állomásunkon jegyeztük -5°C körüli értékkel.
2. ábra
Középhőmérsékleti anomália az 1971-2000 átlaghoz viszonyítva
Január az ország legnagyobb területén melegebb volt a megszokottnál, mindössze északon találunk néhány települést, melyek havi középhőmérséklete – jellemzően 0,3°C-kal – elmarad a sokéves átlagtól. A havi középhőmérsékletek eloszlásához hasonlóan az anomália térképen is É (ÉNY) – D (DK) növekedést láthatunk. A legnagyobb pozitív eltérést Szeged és Mohács környékén jegyeztük (+2-2,5°C). Országos átlagban 0,8°C-kal volt melegebb az idei január a megszokottnál.
3. ábra
Napi középhőmérsékletek és a sokévi átlagok országos átlagban (°C)
A napi középhőmérsékletek eloszlása változatos képet mutatott januárban: a 3. ábrán 5 átlagnál melegebb és 5 átlagnál hidegebb periódus figyelhető meg. A hónap első napjaiban ugyan elmaradtak az értékek a megszokottól, azonban az átlagtól vett legnagyobb pozitív eltérés a hónapban rögtön 5-én jelentkezett: ezen a napon országos átlagban közel 7°C-kal regisztráltunk magasabb átlaghőmérsékletet a megszokottnál. A hónap leghidegebb napja országos átlagban január 27-e volt -4,1°C-os középhőmérséklettel. Pár napra rá ugyanakkor a hónap legmelegebb napját jegyeztük: január 31-én az országos átlagos középhőmérséklet 6,1°C volt, mely a legmagasabb érték a hónapban.