2018. január

2018 januárja a 6. legmelegebbnek adódott a hosszú éghajlati adatsor 1901-es kezdete óta. A szokásosnál kevesebb csapadék hullott, de pár napon országszerte havazott.

1. ábra
Középhőmérséklet

Januárban a középhőmérséklet 3 és +5 °C között alakult hazánkban. A Dél-Dunántúlon +5 °C közeli átlagokat jegyeztünk, de az Alföld északi részén és az északkeleti országrészben zömmel csupán 0 és +2 °C értékek voltak jellemzőek. Fagypont alatti havi középhőmérséklet csak a Bükk, a Mátra, a Börzsöny és a Zempléni-hegységben volt. A legmagasabb havi átlaghőmérséklet (+4,6 °C) Kaposvár állomáson, a legalacsonyabb (-1,5 °C) Kékestető mérőállomáson adódott. A napi abszolút melegrekord a hónap elején január 6-án Babócsán 17,4 °C-kal, míg január 7-én Mohácson 17,7 °C-kal dőlt meg. A korábbi rekord január 6-án 16,7 °C (Sopron, 1975), míg január 7-én 17,6 °C (Kiskunmajsa, 2001) volt. A hónap során a legmagasabb hőmérsékletet január 29-én Sopronhorpácson mérték (+18 °C). A legtöbb zord nap (Tmin ≤ -10 °C), összesen 3 nap, Zabar állomáson fordult elő. Országos átlagban a téli napok (Tmax≤ 0 °C) és a hideg napok száma (Tátlag≤ -5 °C) 2 nap volt. Mind a téli napok száma, mind a hideg napok száma 9 nappal kevesebb, mint az 1981-2010-es normál időszakban. A hónap leghidegebb éjszakáján, január 22-én, Zabaron -14,2 °C-ig süllyedt a levegő hőmérséklete.

2. ábra
Középhőmérsékleti anomália az 1981-2010 átlaghoz viszonyítva

Országos átlagban a havi középhőmérséklet +2,8 °C-nak adódott, mely 3,8 °C-kal magasabb, mint az 1981-2010-es normál, így a 6. legmelegebbnek adódott a hosszú éghajlati adatsor 1901-es kezdete óta. Az egész országban mindenhol melegebb volt a harmincéves átlagnál. A legnagyobb pozitív hőmérsékleti eltérést a Zalai-dombságon és a Belső-Somogyban figyeltük meg. Ezeken a tájakon 4-5 fokkal volt melegebb, mint a szokásos. A Cserhátban és a Gödöllői-dombságon csupán 2-3 fokkal volt melegebb a január.

3. ábra
Napi középhőmérsékletek és a sokévi átlagok országos átlagban (°C)

Az újesztendő enyhe, esős idővel köszöntött be. Egy Délnyugat-Európa fölött örvénylő ciklon előoldalán egyre inkább száraz és enyhe levegő érkezett a Kárpát-medence térségébe, melynek köszönhetően az ország nagy részén tavaszias idő alakult ki. A legmelegebb napokon, január 6-7-én országos átlagban 8 fokkal volt melegebb a sokévi átlagnál, és a déli országrészben melegrekordokat mértünk. A hónap közepén a Kárpát-medencétől északkeletre fekvő anticiklon peremén hideg légtömegek érkeztek, és a sokévi átlag alá csökkent a napi átlaghőmérséklet. A folytatásban egy nyugat-európai ciklon frontrendszere miatt változékonyabbra fordult az időjárás, a hegyekben havazott, de az országban továbbra is a sokévi átlagnál magasabb maradt a hőmérséklet. Január végén a felhős, párás, néhol tartósan ködös idő után egy nyugatról benyúló magasnyomás alakította térségünk időjárását és a szokásosnál melegebb idővel búcsúzott az év első hónapja.