2024. április

A rekordmeleg márciust követően április is a szokásosnál jóval enyhébbnek adódott. A csapadék megközelítőleg elérte a sokéves átlagot, de nagy területi különbségekkel.

3. ábra
Csapadékösszeg

Az áprilisi csapadékmennyiség országos átlagban 37,7 mm, amivel a 45. legszárazabb április 1901 óta. Területi eloszlása ebben a hónapban is egyenlőtlen volt: a Duna-Tisza közét mindössze 25 mm alatti csapadék jellemezte. Emellett még a Tisza-tó környezetében, továbbá a Baja-Paks-Pécs térségben sem haladta meg a 30 mm-t a lehullott mennyiség. Ezektől a tájaktól távolodva nőtt a havi összeg: az északi határ mentén, valamint Zala vármegyében már 70 mm-t meghaladó csapadék érkezett. A legnagyobb havi összeget Gyöngyössolymos Nyírjes állomáson regisztráltuk: 99,6 mm-t, a legalacsonyabbat pedig Jakabszálláson 9,9 mm-t. A legnagyobb napi csapadékot április 15-én Fertőrákoson mértük: 53,7 mm-t, a csapadék formája zápor, zivatar volt.

4. ábra
A csapadékösszeg aránya az 1991-2020-as átlaghoz viszonyítva

Bár az áprilisi csapadékösszeg közel elérte az 1991-2020-as normált (93%), a 4. ábrán az ország nagy részén átlag alatti értékek jelennek meg. A megszokottnál csapadékosabb téréségek csak a délnyugati és az északi határ mentén voltak, itt a sokéves átlag 140-200%-a hullott. Arányaiban a legcsapadékosabb terület Mosonmagyaróvár környezete volt: errefelé a szokásos összeg 230 %-a érkezett. Viszont az Alföldön, a Mecsekben és az Észak-Magyarországi-középhegység medencéiben a normál alig 70 %-át összegeztük. Kisebb tájakon (a Tisza-tó térségében és a Duna-Tisza-közének belső részén) még az átlag 50 %-át sem érte el a havi összeg. A legkisebb havi csapadékösszeget jelentő állomáson (Jakabszállás) a 2024-es érték mindössze 30 %-a csupán a sokéves normálnak.