2023. december

A meleg őszt követve a december sem az évszakjának megfelelően alakult, a normálnál 2,2 °C-kal melegebb volt. Csapadékból a szokásosnál majdnem kétszer több hullott, ezzel a 10. legcsapadékosabb december lett az elmúlt 123 évben.

3. ábra
Csapadékösszeg

A december bővelkedett csapadékban. Országos átlagban 83,9 mm volt a havi összeg, mely 184 %-a a sokéves átlagnak. Így az egyik legcsapadékosabb lett a decemberek közt az elmúlt 123 év rangsorában, pontosan a 10. helyre került. Az ország legnagyobb részén 60 mm feletti havi összegeket figyelhettünk meg. Csak kisebb térségekben – a Bükkben, a Hortobágyon, a Nyírségben és a Hajdúságban – maradt ezen érték alatt a csapadék mennyisége. A havi legalacsonyabb összeget Sajószentpéter állomáson mértük: 46,3 mm. A Szeged-Zabar vonaltól keletre fekvő tájakon hullott a kevesebb csapadék, míg nyugatra a több. A Dunántúli-dombság északi részén, a Dunántúli-középhegységben és a Komárom-Esztergomi-síkságon már 100 mm feletti havi összegek voltak jellemzőek. Tatabánya tágabb környezetében 140 mm-t meghaladó csapadékmennyiségeket összegeztünk. A legnagyobb havi csapadékösszeget Környén regisztráltuk (166,3 mm). A napi legnagyobb csapadékösszeget Sopron Brennbergbánya állomáson mértük, december 22-én: 50,8 mm, mely hó, hózivatar formájában érkezett.

4. ábra
A csapadékösszeg aránya az 1991-2020-as átlaghoz viszonyítva

A jelentős mennyiségű csapadék miatt az anomália térképen a sokéves átlagtól véve csak pozitív eltérések vannak. Még a legkevesebb csapadékot kapó tájakon (Nyírség, Hajdúság) is a megszokottnak a 110 %-a hullott. A Duna-Tisza-közén és a Dunántúl nagy részén már 180% feletti, míg a legcsapadékosabb térségben a 250%-ot is meghaladó mennyiség a jellemző. Környe állomáson a december havi összeg több, mint a háromszorosa a sokéves értéknek.