July 2018

2018 júliusa a szokásosnál kissé melegebb és összességében átlagosan csapadékos időjárású volt. A csapadék területi eloszlásában jelentős különbségek adódtak.
1. ábra
Középhőmérséklet
A júliusi középhőmérséklet az ország legnagyobb részén 20-23 °C között alakult. A legmelegebb területeket a Dunakanyarban, Budapesten és tágabb környezetében, illetve az Alföldön találjuk. A legmagasabb havi középhőmérséklet (24 °C) Budapest Lágymányoson adódott. A hegyvidéki tájakon, különösen a Bükk és a Mátra területén a havi középhőmérséklet alig emelkedett 15 °C fölé. Az országban átlagosan 26 nap volt nyári nap (Tmax≥25 °C), és 8 nap adódott hőségnapnak (Tmax≥30 °C). A nyári napok száma kicsit több, míg a hőségnapok száma kicsit kevesebb, mint az 1981-2010 közötti normálérték. Júliusban a hőmérséklet csúcsértékét július 29-én Budakalászon (36,6°C), míg a legalacsonyabb értéket (4,4 °C) Pátka állomáson július 2-án rögzítettük.
2. ábra
Középhőmérsékleti anomália az 1981-2010 átlaghoz viszonyítva
A szokásosnál 0,7 °C-kal volt melegebb a nyár második hónapja az 1981-2010-es átlaghoz képest. Az országos átlagban 21,9 °C havi középhőmérséklet valójában jelentősen elmaradt az eddigi legmelegebbnek számító 23,4 °C (2015) júliusi értéktől. Az anomália térképre tekintve a szokásostól vett legnagyobb hőmérsékleti eltérést Budapest és a Dunakanyar térségében, illetve a Bodrog mentén azonosíthatjuk. Itt a havi középhőmérséklet eltérése az 1981-2010-es átlagtól meghaladta a 2 °C-ot. Ugyanakkor a júliusi havi középhőmérséklet Nógrád megye északi részén elmaradt a szokásostól.
3. ábra
Napi középhőmérsékletek és a sokévi átlagok országos átlagban (°C)
Július a szokásostól jóval hűvösebb és száraz időjárással kezdődött egy hazánktól északkeletre örvénylő ciklon hatására. A légörvény hatásának gyengülésével pár napig az átlagosnál melegebb időjárás alakult ki. Később változékonyabbra fordult az idő, mivel gyenge frontok és magassági hidegcseppek vonultak át felettünk, de jelentős lehűlés nem történt. A hónap utolsó dekádjában az anticiklonális hatások uralomra jutásával megérkezett az igazi nyár, és a hónap végére már kánikula alakult ki. Július 29-31 között már országos átlagban a napi középhőmérséklet 3 napon keresztül 25 °C felett alakult. Az első nyári hőhullám idejére II. fokú hőségriadót rendeltek el 2018.07.30-tól kezdődően.