July 2017

Összességében kissé melegebb és átlagosan csapadékos július múlt el.
1. ábra
Középhőmérséklet
Hazánk területén a július havi középhőmérséklet 20-23°C között alakult, ennél hűvösebb Észak-Magyarország hegyvidéki tájain volt. Az ország legmelegebb területei az Alföld déli részén, Csongrád és Békés megyében figyelhetők meg, ahol 24°C feletti havi átlaghőmérséklet adódott. A legmagasabb havi átlagértéket Szeged belterületen (24,3°C), a legenyhébb júliust pedig Kékestetőn regisztráltuk (16,5°C).
Az országban átlagosan 25 nap volt nyári nap (Tmax≥25°C), és 13 nap adódott hőségnapnak (Tmax≥30°C). Mind a nyári, mind a hőségnapok száma kicsit több, mint az 1981-2010 közötti normálérték. Júliusban a hőmérséklet csúcsértékét július 10-én Adonyban (38,8°C), míg a legalacsonyabb értéket (4,3°C) Zabaron július 14-én rögzítettük.
2. ábra
Középhőmérsékleti anomália az 1981-2010 átlaghoz viszonyítva
2017 júliusa országos átlagban kissé melegebbnek bizonyult a megszokottnál. Az északkeleti országrészben azonban a hőmérséklet nem érte el az 1981-2010-es normálértéket. Ugyanakkor a Dél-Alföldön, a Mecsek térségében és a délnyugati határszélen helyenként 2°C-kal is melegebb volt az ilyenkor szokásosnál.
3. ábra
Napi középhőmérsékletek és a sokévi átlagok országos átlagban (°C)
Július első napjaiban az országos napi középhőmérséklet a sokéves átlag alatt maradt, mert az idei első, június végi hőhullám után egy hidegfront hozott felfrissülést. Ezt követően egy melegedési folyamat indult be, melynek köszönhetően az 1981-2010-es normál felett alakultak a hőmérsékleti értékek. A júliusi csúcsértéket is ebben a periódusban értük el, 10-én országosan 5,7°C-kal volt melegebb a szokásosnál. A pár nappal később átvonult hidegfront után erős északnyugati áramlással száraz, hűvös levegő érkezett, így jelentősen visszaesett a napi középhőmérséklet. Július 17-én Zabaron a napi minimumhőmérséklet mindössze 5,5 °C volt, a korábbi rekordértéket (5,6°C) 1996-ban Szécsényben mérték ezen a napon. A hónap második felében egyre inkább anticiklonális hatások érvényesültek, és rövidesen kánikula alakult ki. A tartósan magas napi átlaghőmérséklet miatt 2017. július 20-23. között II. fokú hőségriadót rendeltek el. Az év második hőhullámának egy Nyugat-Európa felett kialakult ciklon vetett véget, így július 25-27. között már három fokkal volt hűvösebb a sokévi átlagnál. A hónap végén délies áramlással szaharai eredetű levegő árasztotta el a Kárpát-medencét, mely extrém hőhullám augusztus első harmadának időjárására is hatással volt.