June 2016

A nyár első hónapja átlagos csapadékú hónap volt, ugyanakkor a hosszú (1901-től kezdődő) éghajlati adatsorokhoz viszonyítva a 8. legmelegebbnek adódott.
1. ábra
Középhőmérséklet
Az Országos Meteorológiai Szolgálat állomáshálózatában mért adatok alapján a június havi középhőmérséklet országos átlagban 20,43 °C volt, 1,3°C-kal melegebb, mint az 1981-2010 sokéves átlag. Alacsonyabb havi hőmérsékleti értékeket a magasabban fekvő hegyvidéki területeken, Nyugat-Magyarországon: az Alpokalján, a Kemenesháton, a Zalai-dombságban és a Marcal-medencében detektáltunk. A hőmérséklet itt jellemzően 17-20°C között alakult. A legmelegebb terület a Középső-Tisza és az Alsó-Tisza-vidéken, illetve Budapest környékén, a Pesti síkságon volt 21°C feletti havi átlagértékekkel. Ebben a hónapban átlagosan 19 nap volt nyári nap (a napi maximum hőmérséklet Tmax>=25°C), a legtöbb nyári napot (26 nap) Kecskeméten detektáltunk. Hőségnapok (Tmax>=30°C) a hónap második felében fordultak elő, összességében 6 napon, Tápiószelén a napi maximum hőmérséklet 11 napon át volt 30°C felett. Mind a nyári, mind a hőségnapok száma néhány nappal több, mint az 1981-2010 közötti normálérték. Június 17-én Sándorfalván 24,3°C fokkal, megdőlt a napi minimum hőmérséklet sokéves maximuma. Júniusban a legmagasabb hőmérsékletet Kecskemét K pusztán (június 24-én 36,7°C), a havi minimum hőmérsékletet Nyírlugoson mértük mindössze 2,4°C-kal június 8-án, Medárd napján.
2. ábra
Középhőmérsékleti anomália az 1981-2010 átlaghoz viszonyítva
A nyár első hónapjában a havi középhőmérséklet az egész országban a 30 éves normál felett alakult, a Balaton keleti medencéjében, Az Öreg-Bakonyban, Budapest környékén és az Északi-középhegység területén közel 2°C –kal is melegebb volt, mint ahogy egyébként ilyenkor szokásos.
3. ábra
Napi középhőmérsékletek és a sokévi átlagok országos átlagban (°C)
A hónap elején a csapadékos időjárásnak köszönhetően a hőmérséklet a sokéves átlagnak megfelelően, vagy kissé alatta alakult. A június 15-én indult felmelegedésnek egy gyorsan fejlődő viharciklon vetett végett, amelyhez számos felhőszakadás kapcsolódott a keleti országrészben. A hónap végén, június 23. után egy erőteljes anticiklon kiépülésének köszönhetően jóval melegebb periódus következett. Az Országos Meteorológiai Szolgálat előrejelzése alapján az Országos Tisztifőorvos 2016. június 23. (csütörtök) 00 órától 2016. június 26. (vasárnap) 24 óráig II. fokú hőségriasztást adott ki. Országos átlagban ezeken a napokon 25 °C felett alakult a napi átlaghőmérséklet, sok helyen még az éjszakai órákban sem csökkent a minimum hőmérséklet 25 °C alá. A hőségnek egy markáns hidegfront vetett véget.