April 2017

Meglehetősen szélsőségesen alakult az április: Több meleg- és hidegrekord is megdőlt a hónapban.
4. ábra
Csapadékösszeg
Csapadék szempontjából az idei április átlagosnak bizonyult, országos átlagban mintegy 45 mm csapadék hullott. A legszárazabb területek (10-20 mm) a Balaton környékén és a délnyugati országrészben, a legcsapadékosabbak az Északi-középhegység magasabban fekvő részei (Börzsöny, Mátra, Bükk), a Bakony és a Balaton délnyugati csücske voltak. Ezeken a területeken a havi csapadékösszeg elérte a 100 mm-t is.
5. ábra
A csapadékösszeg aránya az 1981-2010 átlaghoz viszonyítva
Országos átlagban a sokéves átlagnak megfelelő csapadékmennyiség hullott le hazánkban az április folyamán. A délnyugati országrészben hullott kevesebb csapadék (a normál 30-40%-át jegyeztük). A legcsapadékosabb területek az Észak-Alföld egyes részei, valamint a Gödöllői-dombság voltak. Ezeken a helyeken az átlag 140-160%-át regisztráltuk.
6. ábra
Napi csapadékösszegek és a sokévi átlagok országos átlagban (mm)
A sokéves átlagnak megfelelő csapadék hullott, azonban időben nem egyenletesen oszlott el. A hónap első felében csapadékos és száraz időszakok váltották egymást, számottevő mennyiségű csapadék azonban nem hullott. A hónap középén egy ciklon közelítette meg térségünket, amely bőséges csapadékhullással és szeles időjárással járt. Ebben az időszakban nagy területen hullott jelentős mennyiségű csapadék hazánkban (április 19-én országos átlagban mintegy 20 mm csapadék hullott) és sokfelé havazott. A hó elsősorban a magasabb tájakon maradt meg, és a középhegységeinkben vastag hóréteg alakult ki. Április 20-án, Mátraszentimrén a hóvastagság elérte a 70 cm-t, Bánkúton a 88 cm-t. Egy szárazabb időszakot követően, egy hullámzó frontrendszer vonult végig hazánkon, ami a nyugati országrészben 10 mm feletti csapadékösszegeket eredményezett. A hónap utolsó napja azonban már csapadékmentesen telt.