2025. május 6. kedd
Az időjárási helyzet Európában
Az elmúlt 24 óra során a kontinens időjárásában jelentős változás nem történt: a Brit-szigetek térségében továbbra is anticiklon helyezkedik el nyugodt időt biztosítva, míg Európát továbbra is egy hullámzó frontálzóna szeli ketté, mely lassan tovább araszol kelet felé. E mentén többfelé erősen felhős vagy borult az ég, és többfelé fordul elő csapadék - eső, zápor, főként a Mediterráneumban zivatar. A front Dél-Franciaországtól Romániáig tartó szakaszán többfelé fordult elő áztató eső, zápor, 20 mm feletti csapadékösszegekkel. A szlovén Vojsko és Vogel településeken a 100 mm-t is jócskán meghaladta a napi csapadékmennyiség. A frontálzóna két oldalán továbbra is eltérő hőmérsékleti csúcsértékek uralkodnak, míg Dél-, Délkelet-Európában általában nyárias meleg van, többnyire 25 fok feletti maximumokkal, addig a kontinens középső és északnyugati országaiban általában 12, 13 fok körül alakul a délutáni hőmérséklet. A Kárpát-medencében a következő időszak során is ez a hosszan elnyúló frontrendszer határozza meg az időjárást, sok lesz felettünk a felhő, és összességében többfelé számíthatunk csapadékra.
Magyarország időjárása
Hétfőn nagyrészt erősen felhős vagy borult volt az ég, a déli megyékben és a Dunától keletre fordultak elő átmeneti szakadozások a felhőzetben. A délnyugatról északkelet felé tartó csapadékgócokból összességében többfelé fordult elő időszakos eső, zápor. Az északi, északkeleti szél főként a Nyugat-Dunántúlon és a Kelet-Alföldön élénkült meg. A csúcshőmérséklet általában 11 és 22 fok között alakult, dél felé mérték a magasabb értékeket. Éjszaka is nagyrészt zárt volt a felhőtakaró, délnyugat felől pedig újabb csapadéktömbök érkeztek: az eső, zápor mellett a déli, délnyugati határ közelében zivatar is előfordult. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 6 és 13 fok között alakult. Az elmúlt 24 órában jellemzően a Győr-Szeged vonaltól délre fordult elő számottevő mennyiségű eső, általában csapadéknyom és 15 mm közötti mennyiségben, de délnyugaton lokálisan ennél több is előfordult, Villányban és Sellyén egyaránt 25 mm-t regisztráltak.
Várható időjárás az ország területén szerda éjfélig:
Szerda reggelig általában erősen felhős vagy borult marad idő, de míg ma napközben főként keleten, addig éjszaka a déli országrészben fordulhatnak elő átmeneti vékonyodások, szakadozások a felhőzetben. Ma napközben csökken, majd estefelé ismételten megnő a csapadék esélye - leginkább a déli és középső vidékeken. Szerdán délnyugat felől fokozatosan vékonyodik, szakadozik a felhőzet, azonban hazánk középső és északi részén erősen felhős vagy borult marad az ég, és időszakos eső, zápor is ezeken a tájakon várható. Az északias szél ma nagy területen, holnap a Nyugat-Dunántúlon és az ország keleti harmadán megélénkül, melyet ma az Alpokalján, holnap északkeleten kísérnek olykor erős lökések.
A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 6 és 12 fok között várható. A legmagasabb nappali hőmérséklet szerdán általában 13 és 18 fok között alakul, ennél pár fokkal alacsonyabb értékeket a tartósan borongós északi tájakon, míg magasabb a keleti, délkeleti határszélen fordulhat elő.
Távolabbi kilátások csütörtöktől vasárnapig:
Csütörtökön még az ország délnyugati felén erősen felhős vagy borult idő lehet a jellemző, kisebb eső, zápor is előfordulhat, míg északkeleten szakadozottabb lehet a felhőzet, és csapadék sem valószínű. Pénteken is sok lesz a felhő felettünk, de hosszabb-rövidebb időre már mindenütt kisüt a nap. Hétvégétől ismét naposabbra fordul időjárásunk, és zápor is inkább csak kevés helyen valószínű. Gyakran lesz élénk, néhol erős az északias irányú szél. A hőmérséklet jóval a sokévi átlag alatt alakul, a legtöbb helyen 20 fok alatt maradnak a maximumok, ráadásul péntektől hajnalonként talajmenti fagy, északkeleten akár gyenge fagy előfordulhat.