Időjárási Napijelentésről
Az Időjárási Napijelentés az Országos Meteorológiai Szolgálat hivatalos kiadványa, melynek célja, hogy képet adjon Magyarország előző napi időjárásáról, ugyanakkor a benne szereplő adatok csak elsődleges ellenőrzésen estek át, ezért hivatalos igazolásban nem használhatók.
Az első oldali szöveges jelentésben Európa és Magyarország időjárási helyzetről olvashatunk. Ugyanitt a rövid és középtávú előrejelzés mellett megtalálható az 1871 óta - az adott napon - Budapesten mért legmagasabb és legalacsonyabb hőmérsékletek, illetve a sokévi átlag, és az attól való eltérés. A belső oldalakon Magyarország meteorológiai állomásain mért, illetve észlelt hőmérséklet, csapadék, szél, napfénytartam, stb. adatok láthatók. Az egész Európát magában foglaló fronttérkép a negyedik oldalon tekinthető meg.
A régi korok meteorológusai is hasonló módon mutatták be a napi időjárási helyzetképet. Kezdetekben, a XIX. század végén a Magyar Királyi Országos Meteorológiai és Földmágnesességi Központi Intézet Időjárási sürgöny-jelentést adott ki, mely az akkori Magyarország területére vonatkozóan tartalmazott adatokat. Az elmúlt több mint 100 év során többször változott a Napijelentés formája, a benne feltüntetett meteorológiai elemek és állomások száma.

Az Országos Meteorológiai Szolgálat szakkönyvtárában megtekinthető és kutatható az Időjárási Napijelentés, melynek első – fennmaradt – példányát 1893. július 1-én adták ki és jelenlegi formáját 2012-ban nyerte el.
A kiadvány digitalizált formában megtalálható a honlapon, 2005-től kezdődően.
2015. július 8-tól az Időjárási Napijelentés kiadványában a radiációs minimum adat helyett az automatikusan mért felszínközeli hőmérséklet minimuma adat szerepel. További részletek olvashatók az OMSZ hírekben.

HungaroMet Nonprofit Zrt.

2025. július 2. szerda

Az időjárási helyzet Európában

Kontinensünkön az alacsony- és magasnyomású időjárási rendszerek helyzete nem sokat változott az elmúlt 24 óra során. Nagykiterjedésű anticiklon hatására továbbra is alig van felhő Európa fölött, frontrendszerhez kapcsolódó hosszabb felhőzóna Skandináviától a Brit-szigeteken keresztül a Pireneusokig húzódik, illetve a Kelet-európai-síkság felett örvénylő ciklon területén van sok felhő. Amíg előbbiből inkább csak lokálisan mértek nagyobb mennyiségű csapadékot záporok, zivatarok nyomán, addig utóbbi részén szárazföldünknek területi átlagban is számottevő csapadék hullott. A lassan araszoló frontrendszer előoldalán egyre magasabb földrajzi szélességekre áramlik a forró levegő, tegnap Párizsban közel 40, Londonban 33, 35 fokot mértek, de Stockholm környékén is akadtak olyan helyek, ahol 30, vagy kevéssel az alatti értékeket regisztráltak. Mindemellett az éjszakák is alig adnak felfrissülést, többnyire 20 fok felett alakulnak a minimumok. Hűvösebb idő Kelet-Európában van, ott szerdán előfordultak 15 fok körüli maximumok is. A Kárpát-medencében is fokozódik a hőség, csütörtökön már csaknem országszerte forró napban lesz részünk.

Magyarország időjárása

Kedden a délnyugati tájak felett lévő fátyolfelhőzet a reggeli, délelőtti órákban feloszlott, és ezt követően mindenütt felhőtlen, száraz időben volt részünk. A hőmérséklet csúcsértéke általában 29 és 33 fok között változott, de északkeleten 26, 27 fokot is mértek. Éjszaka országszerte felhőtlen volt az ég. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet döntően 11 és 17 fok között alakult, a hidegre hajlamos helyeken 10 fok alatti értékeket is mértünk, míg a belvárosokban, a Balaton partján melegebb volt a hajnal. Az elmúlt 24 órában a mérőállomásainkon nem regisztráltunk csapadékot.

Várható időjárás az ország területén csütörtök éjfélig:

Marad a nagyrészt felhőtlen idő, csupán holnap délután sodródhatnak fölénk nyugat felől magasszintű felhők. Csapadéknak kicsi az esélye, legfeljebb csütörtök este az északnyugati határnál fordulhat elő zápor, zivatar. Többnyire gyenge vagy mérsékelt marad a légmozgás.

A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 13 és 18 fok között várható, ennél alacsonyabb értékek a hidegre hajlamos helyeken, magasabbak a belvárosokban, tópartokon fordulhatnak elő. A legmagasabb nappali hőmérséklet csütörtökön 34 és 39 fok között alakul.

Távolabbi kilátások péntektől hétfőig:

Továbbra is sok napsütésre számíthatunk, a gomolyfelhőzetből pénteken a Nyugat-Dunántúlon és az Északi-középhegységben fordulhat elő kevés helyen zápor, zivatar. Hétfőn hidegfront érkezik, ismét lehetnek záporok, zivatarok. Pénteken átmenetileg mérséklődik, a hétvégén viszont újra fokozódik a hőség.

HungaroMet: 2025. július 2. 12:10 (10:10  UTC)  [pdhw]