Időjárási Napijelentésről
Az Időjárási Napijelentés az Országos Meteorológiai Szolgálat hivatalos kiadványa, melynek célja, hogy képet adjon Magyarország előző napi időjárásáról, ugyanakkor a benne szereplő adatok csak elsődleges ellenőrzésen estek át, ezért hivatalos igazolásban nem használhatók.
Az első oldali szöveges jelentésben Európa és Magyarország időjárási helyzetről olvashatunk. Ugyanitt a rövid és középtávú előrejelzés mellett megtalálható az 1871 óta - az adott napon - Budapesten mért legmagasabb és legalacsonyabb hőmérsékletek, illetve a sokévi átlag, és az attól való eltérés. A belső oldalakon Magyarország meteorológiai állomásain mért, illetve észlelt hőmérséklet, csapadék, szél, napfénytartam, stb. adatok láthatók. Az egész Európát magában foglaló fronttérkép a negyedik oldalon tekinthető meg.
A régi korok meteorológusai is hasonló módon mutatták be a napi időjárási helyzetképet. Kezdetekben, a XIX. század végén a Magyar Királyi Országos Meteorológiai és Földmágnesességi Központi Intézet Időjárási sürgöny-jelentést adott ki, mely az akkori Magyarország területére vonatkozóan tartalmazott adatokat. Az elmúlt több mint 100 év során többször változott a Napijelentés formája, a benne feltüntetett meteorológiai elemek és állomások száma.

Az Országos Meteorológiai Szolgálat szakkönyvtárában megtekinthető és kutatható az Időjárási Napijelentés, melynek első – fennmaradt – példányát 1893. július 1-én adták ki és jelenlegi formáját 2012-ban nyerte el.
A kiadvány digitalizált formában megtalálható a honlapon, 2005-től kezdődően.
2015. július 8-tól az Időjárási Napijelentés kiadványában a radiációs minimum adat helyett az automatikusan mért felszínközeli hőmérséklet minimuma adat szerepel. További részletek olvashatók az OMSZ hírekben.

HungaroMet Nonprofit Zrt.

2025. január 21. kedd

Az időjárási helyzet Európában

A már napok óta kontinensünk döntő részének időjárását meghatározó anticiklon mostanra valamelyest gyengült, de még mindig több helyen rétegfelhős, párás, ködös az idő. Közben a ciklonok egyre nagyobb teret hódítanak meg szárazföldünkön. Az Ibériai-félszigetet elérő ciklon a nyugati partvidékre kiadós esőt, intenzívebb záporokat hozott, de a Brit-szigetektől északabbra, illetve a Földközi-tenger nyugati medencéjében található alacsony légnyomású képződmény hatására is előfordul csapadék. A csúcsérték nagy területen alakul 10 fok környékén, vagy a felett, de az északi országokban, illetve a köddel, alacsonyszintű felhőzettel borított tájakon fagypont alatti értékeket mérnek. A hidegpárna fölé húzódó nedvesebb léghullámok hatására - szerdán már csökkenő eséllyel - ónos eső, fagyott eső, havazás is várható.

Magyarország időjárása

Hétfőn borult volt az ég, többfelé párás maradt a levegő, foltokban köd is előfordult. Csak a legmagasabb hegycsúcsok emelkedtek a rétegfelhőzet fölé, melynek hatására ezeken a helyeken fátyolfelhős, napos idő volt. Többfelé észleltek hószállingózást, ónos szitálást. A hőmérséklet csúcsértéke -3 és 0 fok között alakult, de a napos Kékestetőn +5 fokot mértek. Éjszaka folytatódott a borult, párás, ködös idő helyenként ónos szitálással, hószállingózással. Hajnalra -5 és -1 fok közé hűlt le a levegő. Az elmúlt 24 órában lehullott csapadék mennyisége mérőállomásainkon sehol sem érte elé az 1 mm-t.

Várható időjárás az ország területén szerda éjfélig:

Túlnyomóan borult, párás, foltokban ködös lesz az idő, legfeljebb szerdán fordulhatnak elő kisebb szakadozások nyugaton. Az ónos szitálás, hószállingózás mellett ma egyre nagyobb területen várható ónos eső, fagyott eső, havazás, majd éjszaka a csapadék fokozatosan a keleti országrészre tevődik, holnap napközben lassan meg is szűnik. Az ország nagyobb részén kis mennyiségű csapadékra kell számítani, de főként a Tisza vonalának tágabb térségében - illetve kisebb körzetekben máshol is - intenzívebb, tartósabb lehet az ónos eső, akár vastagabb jégpáncél is kialakulhat! A légmozgás gyenge vagy mérsékelt marad.

A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet -5 és 0 fok között változik. A legmagasabb nappali hőmérséklet szerdán nagyrészt -2 és +2 fok között alakul, de délnyugaton egy-két fokkal enyhébb lehet az idő.

Távolabbi kilátások csütörtöktől vasárnapig:

Csütörtök délelőtt az északkeleti tájakon átmeneti ónos eső még előfordulhat, majd egyre inkább esőbe vált a csapadék. Pénteken is több helyen eshet, szombatra azonban szárazabb léghullámok érkeznek. A déli szél élénk, néhol erős lesz, ezzel együtt pedig emelkedik a hőmérséklet: a hétvégén már nagyrészt 10 fok feletti csúcsértékekre számíthatunk, de északkeleten hűvös, hideg marad az idő.

HungaroMet: 2025. január 21. 12:10 (11:10  UTC)  [pdhw]