Időjárási Napijelentésről
Az Időjárási Napijelentés az Országos Meteorológiai Szolgálat hivatalos kiadványa, melynek célja, hogy képet adjon Magyarország előző napi időjárásáról, ugyanakkor a benne szereplő adatok csak elsődleges ellenőrzésen estek át, ezért hivatalos igazolásban nem használhatók.
Az első oldali szöveges jelentésben Európa és Magyarország időjárási helyzetről olvashatunk. Ugyanitt a rövid és középtávú előrejelzés mellett megtalálható az 1871 óta - az adott napon - Budapesten mért legmagasabb és legalacsonyabb hőmérsékletek, illetve a sokévi átlag, és az attól való eltérés. A belső oldalakon Magyarország meteorológiai állomásain mért, illetve észlelt hőmérséklet, csapadék, szél, napfénytartam, stb. adatok láthatók. Az egész Európát magában foglaló fronttérkép a negyedik oldalon tekinthető meg.
A régi korok meteorológusai is hasonló módon mutatták be a napi időjárási helyzetképet. Kezdetekben, a XIX. század végén a Magyar Királyi Országos Meteorológiai és Földmágnesességi Központi Intézet Időjárási sürgöny-jelentést adott ki, mely az akkori Magyarország területére vonatkozóan tartalmazott adatokat. Az elmúlt több mint 100 év során többször változott a Napijelentés formája, a benne feltüntetett meteorológiai elemek és állomások száma.

Az Országos Meteorológiai Szolgálat szakkönyvtárában megtekinthető és kutatható az Időjárási Napijelentés, melynek első – fennmaradt – példányát 1893. július 1-én adták ki és jelenlegi formáját 2012-ban nyerte el.
A kiadvány digitalizált formában megtalálható a honlapon, 2005-től kezdődően.
2015. július 8-tól az Időjárási Napijelentés kiadványában a radiációs minimum adat helyett az automatikusan mért felszínközeli hőmérséklet minimuma adat szerepel. További részletek olvashatók az OMSZ hírekben.

HungaroMet Nonprofit Zrt.

2024. április 16. kedd

Az időjárási helyzet Európában

Európa nagyobb részének időjárását egy több-középpontú ciklonális rendszer, illetve annak két markáns frontrendszere határozza meg. Az egyik cikloncentrum már Nyugat-Oroszország fölött jár, a másik pedig Dánia fölött örvénylik. A ciklonok erőteljes frontjai egyre jobban kisöprik az Európa felett felhalmozódott nyáriasan meleg levegőt, a korábbi napokhoz képest kisebb területen - a Kárpát-medence, Balkán-félsziget, illetve az Ibériai-félsziget délkeleti felén - fordulnak elő 30 fokot meghaladó maximumok. Máshol már átlag környékén alakulnak a csúcsértékek. A frontok a markáns lehűlésen túl esőt, záporesőt, helyenként zivatart is okoznak, néhol kiadósabb mennyiségről is érkezik jelentés. Halmazállapot-váltás elsősorban a hegyekben, illetve Észak-Európában fordul elő. A hidegfront a Kárpát-medencébe is meghozza az átlag körüli hőmérsékletet, a front átvonulása után szerdán már csak elszórtan fordulhat elő záporos csapadék.

Magyarország időjárása

Hétfőn reggel az ország déli, délnyugati tájait leszámítva vastag fátyolfelhőzet volt felettünk, ami a nap során fokozatosan északabbra tolódott miközben egyre vékonyabbá vált. A késő délutáni órákban hidegfront vastagabb felhőzete érkezett északnyugat felől, az északnyugati, északi tájakra záporok, zivatarok sodródtak. A hőmérséklet csúcsértéke 23 és 31 fok között alakult, megdőlt az országos és a fővárosi napi melegrekord is. Éjszaka a vastagabb frontális felhőzet délkelet felé helyeződött át, ezzel együtt pedig hazánk északi részein egyre többfelé fordult elő eső, záporeső. A déli, délkeleti tájakon derült vagy gyengén felhős, száraz maradt az idő. Hajnalra 7 és 14 fok közé hűlt le a levegő. Az elmúlt 24 órában lehullott csapadék mennyisége általában csapadéknyom és 25 mm között változott, de az északnyugati határszélen ennél több, Fertőrákoson 54 mm esett.

Várható időjárás az ország területén szerda éjfélig:

A vastagabb frontális felhőzet, illetve csapadékzóna délkelet, kelet felé araszol, utóbbi hajnalra hagyja el hazánkat. Addig viszont még több helyen várható időszakos eső, záporeső, kiadósabb mennyiség a Nyugat-Dunántúlon várható. Az összefüggő felhőzet éjszaka északnyugat felől elkezd szakadozni, csökkenni, így holnap hazánk nagyobb részén hosszabb-rövidebb időre már kisüt a nap, de a délkeleti, keleti országrészben továbbra is felhős marad az idő. Szerda délutántól elsősorban a Salgótarján-Szeged vonal szélesebb sávjában, valamint a nyugati határszélen alakulhatnak ki záporok, jégdara záporok, egy-egy helyen az ég is megdörrenhet. A hegyekben hózápor is lehet. Az északi, északnyugati szelet ma még több helyen kísérhetik időszakosan erős vagy viharos lökések, szerdán már csak néhol lehet szélerősödés.

A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet többnyire 2 és 7 fok között alakul, a szélcsendes, kevésbé felhős északi völgyekben pár fokkal hidegebb is lehet. A legmagasabb nappali hőmérséklet szerdán 12 és 16 fok között alakul.

Távolabbi kilátások csütörtöktől vasárnapig:

Napos, gomolyfelhős, és erősebben felhős időszakok váltják egymást, utóbbi inkább az időszak második felében lesz jellemző. Szórványosan várható eső, zápor, helyenként zivatar is kialakulhat. Időnként megerősödik az északias szél. Az évszakhoz képest alacsonyabban alakul a hőmérséklet.

HungaroMet: 2024. április 16. 11:50 (09:50  UTC)  [pdhw]