Időjárási Napijelentésről
Az Időjárási Napijelentés az Országos Meteorológiai Szolgálat hivatalos kiadványa, melynek célja, hogy képet adjon Magyarország előző napi időjárásáról, ugyanakkor a benne szereplő adatok csak elsődleges ellenőrzésen estek át, ezért hivatalos igazolásban nem használhatók.
Az első oldali szöveges jelentésben Európa és Magyarország időjárási helyzetről olvashatunk. Ugyanitt a rövid és középtávú előrejelzés mellett megtalálható az 1871 óta - az adott napon - Budapesten mért legmagasabb és legalacsonyabb hőmérsékletek, illetve a sokévi átlag, és az attól való eltérés. A belső oldalakon Magyarország meteorológiai állomásain mért, illetve észlelt hőmérséklet, csapadék, szél, napfénytartam, stb. adatok láthatók. Az egész Európát magában foglaló fronttérkép a negyedik oldalon tekinthető meg.
A régi korok meteorológusai is hasonló módon mutatták be a napi időjárási helyzetképet. Kezdetekben, a XIX. század végén a Magyar Királyi Országos Meteorológiai és Földmágnesességi Központi Intézet Időjárási sürgöny-jelentést adott ki, mely az akkori Magyarország területére vonatkozóan tartalmazott adatokat. Az elmúlt több mint 100 év során többször változott a Napijelentés formája, a benne feltüntetett meteorológiai elemek és állomások száma.

Az Országos Meteorológiai Szolgálat szakkönyvtárában megtekinthető és kutatható az Időjárási Napijelentés, melynek első – fennmaradt – példányát 1893. július 1-én adták ki és jelenlegi formáját 2012-ban nyerte el.
A kiadvány digitalizált formában megtalálható a honlapon, 2005-től kezdődően.
2015. július 8-tól az Időjárási Napijelentés kiadványában a radiációs minimum adat helyett az automatikusan mért felszínközeli hőmérséklet minimuma adat szerepel. További részletek olvashatók az OMSZ hírekben.

HungaroMet Nonprofit Zrt.

2024. április 14. vasárnap

Az időjárási helyzet Európában

Az Ibériai-félszigettől egészen a Kelet-európai-síkságig a kontinens déli, délkeleti felén anticiklonális hatások érvényesülnek, így napos, száraz, eseménytelen az idő. Eközben Európa északnyugati részei fölött ciklonok vonulnak, frontjaik mentén többfelé fordul elő eső, zápor. A Brüsszel-Budapest-Bukarest vonaltól délre a délutáni csúcsértékek döntően 25 fok felett alakulnak, de a 30 fokot csak kevés helyen haladja meg a maximum. Skandináviában és környékén természetes ennél érdemben hidegebb van, nappali fagyok viszont már csak a Kola-félszigeten jellemzőek. Hétfő délutánig a Kárpát-medence fölé szokatlanul meleg levegő érkezik, majd hétfő este hidegfront érkezik csapadékkal és jelentős lehűléssel.

Magyarország időjárása

Szombaton napos, száraz időben volt részünk kevés fátyol- és gomolyfelhővel. A hőmérséklet csúcsértéke 24 és 28 fok között alakult, megdőlt a budapesti és az országos melegrekord is. Éjszaka fátyolfelhős volt az ég, hajnalra 5 és 16 fok közé hűlt le a levegő. Az elmúlt 24 órában nem hullott csapadék.

Várható időjárás az ország területén hétfő éjfélig:

Reggelig döntően fátyolfelhős lesz még csak az ég, de az éjszaka második felében az Északi-középhegységben átmenetileg megnövekedhet a felhőzet, és főként Borsod északi részein hajnalban, reggel gyenge eső, zápor is előfordulhat. Hétfőn az ország déli felén továbbra is derült vagy fátyolfelhős, csapadékmentes idő várható. Eközben az északi tájakon is többórás napsütés valószínű a változó felhőzet mellett, de ott délutántól fokozatosan beborul az ég, és szintén délutántól egyre többfelé számíthatunk esőre, záporra, sőt néhol zivatar is lehet. Ma a délnyugati, nyugati szelet élénk, helyenként erős lökések kísérhetik, majd estére legyengül a légmozgás. Az ország délkeleti felén hétfőn erős lesz a délnyugati szél, északon, északnyugaton ezzel szemben az északnyugatira forduló szelet csak záporok, zivatarok körül kísérhetik erős széllökések.

A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 9 és 16 fok között alakul. A legmagasabb nappali hőmérséklet hétfőn 22 és 31 fok között alakul, az északi határ mentén lesz hűvösebb, míg a Dél-Alföldön a legmelegebb.

Távolabbi kilátások keddtől péntekig:

Kedden túlnyomóan borult idő várható sokfelé esővel, hazánk délkeleti harmadán pedig a napos periódusok mellett erőteljes gomolyfelhő-képződéssel, záporokkal, helyenként zivatarral. Jelentős lesz a hőmérséklet-különbség, északnyugaton már reggel beáll a maximum, délkeleten a déli óráktól hűl a levegő. Szerdán is erősen felhős vagy borult lesz az ég, csütörtök napközben kezd egyre nagyobb területen csökkenni a felhőzet. E két napon szórványosan számíthatunk csapadékra. Pénteken a változó felhőzet mellett már több órára kisüt a nap, csak helyenként alakul ki zápor.

HungaroMet: 2024. április 14. 12:10 (10:10  UTC)  [pdhw]