2024. november 25. hétfő
Elemzések, szöveges előrejelzések

HungaroMet: 2017. július 27. 16:06

Ismét jön a forróság

Pénteken egy-egy zápor, zivatar még előfordulhat, aztán a következő egy hét során a csapadék kialakulásának esélye minimálisra csökken és visszatér a kánikula. Az esők utáni melegben fejlődhet a termés növényeinken és a száraz időben lehet majd végezni az aktuális munkákat.

Főleg vasárnaptól kezdődően több hullámban is záporos csapadék áztatta hazánk területét. Az 5 nap alatt lehullott csapadékösszeg többnyire 10 és 40 mm között alakult, de kisebb területeken még ennél is nagyobb mennyiség hullott. Hétfőn sokfelé heves zivatar is átvonult, sajnos jelentős károkat is okozva. Júliusban eddig jellemzően 40 és 70 mm közötti csapadékösszeg hullott. Mivel szinte kizárólag záporos volt a csapadék jellege, így nagyon nagy területi különbségek alakultak ki. Míg a Hortobágy környékén helyenként még a 20 mm-t sem érte el, addig az Északi-középhegységben többfelé 100 fölötti összegek is előfordulnak. A kukoricának ideális esetben júliusban 100 mm csapadék kellene, ezt az ország nagy részén már nem érjük el, de az elmúlt napok csapadéka rendkívül sokat ért. A múlt hét végi 35 fokos maximumhőmérsékletek a több hullámban érkező hűvösebb légtömegek hatására jelentősen mérséklődtek. A talaj fölső 20-30 cm-es rétege az ország nagyobb részén átnedvesedett, helyenként még az ettől mélyebb rétegekbe is jutott. A következő napokban érkező melegben tehát lesz a növényeknek mit párologtatni, tud a termés fejlődni.

A kukoricatermesztésben használatos 10 fokos bázishőmérséklettel április 1-től számolt hőösszegek északon és a nyugati határszélen 800-900 foknap körül, az ország délkeleti részén pedig 1000 foknap körül alakulnak. Az 1. és 2. ábrán Nyíregyháza és Kaposvár ezen hőösszegeit mutatjuk be az idei és a 2016-os mérésekkel, a sokéves átlaggal, valamint előrejelzéssel. Ezek szerint jóval az átlag fölött, a tavalyi értékek körül, sőt a fölött járnak a hőösszegek.

Legfrissebb vegetációs index (NDVI) térképünkön jól nyomon követhető a már learatott területek (barnás foltok) növekedése.  Az NDVI két időlépcső között (8 nap alatt) bekövetkezett változásának térképe szerint a termésképződés fázisában lévő növényeinknél sem növekszik már a zöldtömeg nagysága.

A folytatásban bár pénteken és vasárnap néhol előfordulhat még egy-egy gyenge zápor, zivatar, de az ország nagyobb részén csapadékmentes idő várható. A csúcshőmérséklet ismét eléri majd a 30, a jövő hét első felében többfelé a 35 fokot is. Nagyon erős lesz a párolgás, de a talaj fölső rétegeiben egyelőre ehhez megfelelő nedvesség áll rendelkezésre. A levegő páratartalma péntek és szombat reggelre még 80-90 fölé emelkedhet, de az érkező egyre melegebb és szárazabb levegő hatására napközben mindenhol 40% alá csökken majd. A jövő hét közepén légköri aszály (30% alatti páratartalom és 30 fok fölötti hőmérséklet) is valószínű. Ez pedig az erős napsütéssel párosulva a növények átmeneti hervadását is okozhatja majd. A magas napállás és az erős UV-B sugárzás miatt további perzselés is előfordulhat. A nagy melegben az állatok friss vízzel való folyamatos ellátására is különösen kell majd figyelni.

Az aktuális munkák tervezéséhez a rövid távú döntéseknél a tíz percenként frissülő radar adatok mellett az előrejelzéseket, a speciális agrometeorológiai elemeket tartalmazó, 12 óránként frissülő modell előrejelzéseket, de akár a 6-12 óránként frissülő térképes modell előrejelzéseket is érdemes követni, mert azok sok hasznos információt adhatnak. Az időjárás aktuális és várható alakulásával kapcsolatban  telefonos információs szolgáltatásunk (06 90 603421), és Meteora mobil alkalmazásunk is rendelkezésre áll.

Készült: 2017. július 27.


1. ábra: Effektív (a növények számára hasznosítható) hőösszegek; Nyíregyháza


2. ábra: Effektív (a növények számára hasznosítható) hőösszegek; Kaposvár