Szöveges figyelmeztető előrejelzés
Figyelmeztető előrejelzés Magyarország területére 2024.09.14. szombat éjféligSZOMBAT ESTÉTŐL ERŐS SZÉLVIHAR A DUNÁNTÚLON
Szél:
Ma este az északnyugati területeken, illetve a Bakonyban ~60-80 km/h körüli széllökések még előfordulhatnak északnyugati irányból. A szél a késő esti órákra mérséklődik a Bakony térségében.
Szombaton a nap második felétől, de jellemzőebben az esti, késő esti óráktól a Dunántúl északi felében a legerősebb széllökések meghaladják a 70 km/h-t, az északnyugati, nyugati megyékben általában 90-110 km/h között alakulhatnak. Az északnyugati határszélen, a Dunántúli-középhegység magasabban fekvő részein és a Balaton térségében 110-120 km/h feletti széllökések is előfordulhatnak. Az időjárási helyzet függvényében akár a legmagasabb fokozatú piros riasztás is kiadásra kerülhet!
Nagy csapadék:
Ma kora este a csapadékzóna egészen északkeletre korlátozódik, ott várható még ebből helyenként jelentős mennyiségű eső. Estétől északkeleten is csökken a csapadékhajlam. Megjegyzés: kisebb esők, záporok az éjszaka folyamán helyenként továbbra is előfordulhatnak.
Szombaton a délutáni, esti óráktól ismét egyre nagyobb területre terjed ki a csapadéktevékenység, amely vasárnap is folytatódik. Kitekintés vasárnap délig: szombat délutántól a lehulló csapadék mennyisége az ország túlnyomó részén meghaladja a 20 mm-t, az északnyugati megyékben, illetve nagyobb bizonytalansággal terhelve a Duna-Tisza közén és az Északi-középhegység térségében egy szélesebb sávban többfelé 30 mm feletti csapadékösszeg valószínű.
Zivatar:
Ma este a keleti országrészben néhol előfordulhat zivatar, szombaton viszont sehol nem valószínű zivatartevékenység.
2024.09.13. 18:00 HungaroMet Nonprofit Zrt.
Felhívjuk a figyelmet, hogy a legkorszerűbb eszközök és módszerek, szakmai ismeretek alkalmazása ellenére sem lehetséges minden esetben megfelelő időelőnnyel, a megfelelő szintű veszélyjelzés kiadása!
Egy térségre kiadott figyelmeztető előrejelzés, riasztás azt jelenti, hogy az időjárási feltételek kedvezőek az adott veszélyes időjárási esemény kialakulásához a figyelmeztetett, riasztott és az ahhoz közel eső területeken. A figyelmeztető előrejelzés és riasztás így nem jelent garanciát az adott veszélyes időjárási esemény bekövetkezésére az érintett terület egy adott pontján.
A harmadik és a negyedik napra szóló térképes formátumú figyelmeztető előrejelzések általában nagyobb bizonytalansággal terheltek, emiatt a várt eseményekhez közeledve folyamatosan kövessük a figyelmeztetéseket és – 24 órás időtávon belül – a riasztásokat!
A veszélyjelzésről és a veszélyjelzés korlátairól bővebben itt olvashat.