2024. november 24. vasárnap
Elemzések, szöveges előrejelzések

HungaroMet: 2019. október 31. 11:35

Országos csapadékra van kilátás

A hosszú száraz időszak után országszerte csapadékosra fordul időjárásunk: a most fölöttünk lévő hideg levegőt délnyugat felől enyhe, nedves légtömegek szorítják ki a folytatásban. E miatt több hullámban is számíthatunk országos csapadékra, ezzel együtt jelentősen enyhül is az idő. Az őszi vetések már a hét eleji csapadékot is rendkívül várták, ezekre a növényekre igazán kedvező időjárásra van kilátás a következő hét során. Ugyanakkor a még kint lévő kukorica aratásával érdemes iparkodni, és még a sáros idő bekövetkezése előtt befejezni azt.

Az előző hét időjárást igen enyhe, száraz, a reggeli ködfoltok feloszlása után napos idő jellemezte. Hétfőtől kezdődött átalakulás, az időjárási frontok pályája közelebb került hazánkhoz. A frontokkal a hetekig tartó száraz időszak után csapadék is érkezett, az ország délnyugati kétharmadán többnyire 5-15 mm eső esett, északkelet azonban teljesen kimaradt a jóból (1. ábra). Az elmúlt hetekben kiszáradt talaj végre elkezdett átnedvesedni (2. ábra), bár még nagyon sok víz hiányzik a földből (3. ábra).
A frontokkal jelentős lehűlés is érkezett, a múlt heti 25 Celsius fok körüli maximumok után ezen a héten keddtől már csak 10 fok közeli értékek fordulnak elő. Ma reggelre a kevésbé felhős területeken jelentős fagyok is kialakultak, többfelé -5 fok közelébe csökkent a hőmérséklet (4. ábra). Ilyen hideg ezen az őszön eddig még nem volt. A talaj hőmérséklete is sokat csökkent az elmúlt napokban a fölső 20 cm-es rétegben, jelenleg többnyire 8 és 10 Celsius fok között alakul az országban.

A legfrissebb műholdas NDVI vegetációs index térképeink az október első felére vonatkozó állapotokat tükrözik. A növényi zöld tömeg mennyiségét jellemző index legmagasabb értékei természetesen az erdeinkben vannak, míg főként az Alföldön sokfelé találhatók elművelt, növénymentes táblák is (alacsony értékekkel, barna színnel). Az index értéke a szokásos éves menetnek megfelelően csökkent az előző méréshez képest az ország középső részén, ugyanakkor a Dunántúlon sokfelé növekedett. Ebben a szeptemberi csapadéknak és a megerősödött repcének is szerepe van. Az anomália térkép szerint az ország nagyobb részén a pozitív eltérés dominál, míg Budapest térségében és a Tiszántúlon az átlagtól alacsonyabbak az értékek, gyengébb a növényzet, illetve előrébb tart a zöld növényi tömeg őszi elvesztésében az átlagoshoz képest (6. ábra). A határon túli területeken továbbra is fennáll a korábbi állapot, azaz a Partiumban, a Bánságban és a Bácskában kiterjedt nagy negatív eltérés tapasztalható.

A kukorica aratása a végéhez közelít (5. ábra), a legtöbb helyen már a magtárban a termés. A száraz, meleg idő nagyon kedvező volt az alacsony szemnedvesség kialakulásához, és a gombás megbetegedések sem tudtak kialakulni, elszaporodni. A betakarítással jó igyekezni, mert a folytatásban esősre fordul az idő. Az őszi káposztarepcére és a kalászosokra rendkívül jókor érkezett az ország nagyobb részén az elmúlt napok csapadéka, északkeleten azonban továbbra is szenvednek a növények, remélhetően már csak néhány napig. Miskolc térségében egymás közelében látni nagyon szép és ritkán kelt, gyomos repce táblát is (6. és 7. ábra), a kalászosok pedig különböző fejlettségben vannak (8. és 9. ábra) és nagyon várják az esőt.

Az őszi vetésű kalászosok és a repce számára ideális, illetve a tényleges időjárási paraméterek (csapadék, talajnedvesség, hőmérséklet) összevetését mutatjuk be a Kaposvár és Nyíregyháza körüli terültre vonatkozó agrogramokon* (10. és 11. ábra). Az őszi káposztarepce vetése és kelése körül aránylag kedvező volt az időjárás: megfelelő mennyiségű csapadék hullott a talaj-előkészítéshez, a keléshez, a növény kezdeti fejlődéséhez. Még az őszi árpa is talált elegendő nedvességet a keléshez. Az őszi búza vetéséhez azonban már sokfelé nem lehetett jó magágyat készíteni a rögös talajban, a vetés pedig porba történt, történik. A kelés így vontatott, nehézkes, hiányos lehet. A kaposvári helyzet az ország délnyugati kétharmadára is jellemző, míg északkelet kimaradt a hét eleji csapadékból, és nagyon száraz maradt a talaj, ahogy Nyíregyházánál is látjuk. Az őszi búzára számított hőösszeg országszerte az optimális érték fölött jár a különösen meleg októberi időjárás miatt.

A következő 6-8 nap során csapadékos, enyhe idő valószínű. Országos csapadékra van kilátás, mely több napon, több hullámban érkezik és viszonylag magas lesz a hőmérséklete is. A csapadék első hulláma szombaton várható, mennyisége a jövő hét közepéig sokfelé a 20-30 mm-t is meghaladhatja. Pénteken és szombaton még hideg lesz az éjszaka, fagy is kialakulhat a kevésbé felhős vidékeken. A hét végétől azonban sok felhő, enyhülő idő várható, 10-15 Celsius fok körüli hőmérsékletekkel, de az átmenetileg napos részeken ennél melegebb is lehet.

Az aktuális munkák tervezéséhez, a rövid távú döntéseknél érdemes a legfrissebb méréseket, előrejelzéseket figyelemmel kísérni. A tíz percenként frissülő radar adatok mellett az előrejelzések, valamint itt az agrometeorológiai oldalon a speciális elemeket tartalmazó, folyamatosan frissülő, április 1-től kezdődően meteorológiai elemenkénti bontásban csoportosított térképes előrejelzések sok hasznos és jelen szöveges elemzésnél frissebb információt adhatnak. Az időjárás aktuális és várható alakulásával kapcsolatban telefonos információs szolgáltatásunk (06 90 603421), és Meteora mobil alkalmazásunk is rendelkezésre áll.

Az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) az agro.met.hu oldalán a mezőgazdasági termelést érintő időjárási és más természeti kockázatok kezeléséről szóló 2011. évi CLXVIII. törvény által előírt, mezőgazdasági káresemények termelői bejelentésének alapját képező információkat jelenít meg (agrárkár-enyhítés). A rendszer az OMSZ mintegy 120 automata mérőállomásán, továbbá közel 500 csapadékmérő állomásán mért adatai alapján működik. Az aszály jogszabályban előírt feltételeinek megállapításához földfelszíni méréseink mellett a radaros csapadékmérést is felhasználjuk, amivel pontosabb képet kapunk a csapadékhullás területi eloszlásáról.

Készült: 2019. október 31.


* Agrogram

Az őszi vetésű kalászosok számára ideális, illetve a tényleges időjárási paraméterek (csapadék, talajnedvesség, hőmérséklet) összevetése látható az agrogramnak elnevezett ábrán. A legfelső, a csapadékot ábrázoló grafikonon megjelenik a napi csapadék (bal oldali tengelyen), az időszak során összegzett és a növény számára optimális összegzett csapadék (jobb oldali tengelyen). Így jól látszik a két utóbbi érték közötti eltérés, ami a csapadékhiányt vagy -többletet mutatja. A talajnedvesség ábrán a növények számára felvehető hasznos vízkészlet százalékában vannak megadva az értékek. Szeptember és október hónapokban a talaj felső 20 cm-es rétegét, a későbbiekben a felső 50 cm-es rétegét ábrázoljuk. A már kritikusnak tekinthető 40%-os érték alatti időszakot pirossal emeljük ki. A hőmérséklet ábrán a napi hőmérsékleti szélsőértékek mellett a növény számára optimális napi középhőmérsékletet (bal oldali tengelyen), valamint a görgetett hőösszeget (2 Celsius fokos bázissal) és ennek optimális értékeit mutatjuk be (jobb oldali tengelyen).


1. ábra
Az elmúlt 5 nap csapadékösszege 2019. október 30-ig (mm)


2. ábra
Talajnedvesség a növények számára hasznosítható vízkészlet százalékában
a talaj felső 20 cm-es rétegében 2019. október 30-án (%)


3. ábra
Vízhiány a talaj fölső 1 m-es rétegében a szabadföldi vízkapacitásig 2019. október 30-án (mm)


4. ábra
Napi minimum hőmérsékletek 2019. október 31-én (Celsius fok)


5. ábra
Betakarításra váró kukorica Miskolc térségében 2019. október 24-én (fotó: Kovács Attila)


6. ábra
Őszi káposztarepce Miskolc térségében 2019. október 24-én (fotó: Kovács Attila)


7. ábra
Ritkán kelt és gyomos őszi káposztarepce Miskolc térségében 2019. október 24-én (fotó: Kovács Attila)


8. ábra
Őszi kalászos Miskolc térségében 2019. október 24-én (fotó: Kovács Attila)


9. ábra
Őszi kalászos Miskolc térségében 2019. október 24-én (fotó: Kovács Attila)


10. ábra
Őszi vetésekre vonatkozó agrogram Kaposvár térségére 2019. október 30-ig
(részletes magyarázat a szövegben)


11. ábra
Őszi vetésekre vonatkozó agrogram Nyíregyháza térségére 2019. október 30-ig
(részletes magyarázat a szövegben)