2024. november 24. vasárnap
Elemzések, szöveges előrejelzések

HungaroMet: 2020. október 22. 13:00

Lassan szikkad a talaj

A múlt hét jelentős esőzései után a héten már országszerte száraz, egyre melegebb időjárási körülmények között szikkadhattak a talajok, így lassan folytatódhat a kukorica betakarítása és az őszi kalászosok sár miatt félbe maradt vetése. A száraz idő a hétvégéig folytatódik, szombattól kissé változékonyabbra fordul időjárásunk, főként délen és keleten lehet számítani kisebb esőkre, záporokra.

A hét eleje óta sehol sem esett az országban, a múlt hét során azonban több időjárási ciklon is szállított csapadékot térségünkbe. Ekkor országszerte jelentős mennyiségű eső esett, északon 50-130 mm, az Alföldön és a Dunántúl nagy részén 30-60 mm (1. ábra). Ez mintegy 30-100 mm-rel több, mint a sokéves átlag (2. ábra). Szeptember utolsó hetében, közel egy hónapja kezdődött a csapadékos időjárás, azóta a legtöbb helyen 70 és 150 mm közötti csapadék hullott, de középhegységeink térségében többfelé 150-200 mm-t mértek (3. ábra). Ez már többszöröse az átlagos októberi csapadékmennyiségnek. A hét végére az ország nagy részén telítődött a talajok felső fél méteres (4. ábra), északon és nyugaton felső egy méteres rétege (5. ábra). Az utóbbi néhány száraz nap során azonban az északkeleti országrész és a nyugati határszél kivételével a felső talajréteg már sokat szikkadt (6. ábra), és az északkeleti folyókon is levonul lassan az árhullám.
A hőmérséklet az elmúlt egy hét során jellemzően alacsonyabban alakult az átlagnál. Szerdáig napközben többnyire 10-15 fokos értékeket mérhettünk, múlt csütörtökön és pénteken a Tiszántúlon volt ennél melegebb. A minimumok a hét végéig 4 és 7 fok között alakultak, hétfő óta azonban megjelentek az első két méteres magasságban is észlelt fagyok (7. ábra). Szerdán bár erőteljes melegedés kezdődött, ez elsősorban a maximum hőmérsékletekben mutatkozik meg, az ország nagy részén 15-20 fok közé melegedett kora délutánra a levegő.

A múlt hét esőzései jelentősen akadályozták a szántóföldi munkákat. A napraforgó betakarítása a legtöbb helyen már befejeződött, de a nedves, sáros idő félbe szakította a kukorica aratását. Szeptember közepén még a szárazság miatt aggódtak a gazdák az őszi kalászosok vetését megelőző talaj előkészítési munkák miatt, most azonban a rendkívül sáros, foltokban vízzel borított talaj akadályozza a magágy előkészítést és a vetést. A még az esők előtt elvetett árpa azonban szépen fejlődik, többnyire 1-3 leveles állapotban van.
A repcének szintén nagyon jót tett a csapadék, a száraz időben gyengén, egyenetlenül kelt állományok sokat egységesedtek, és fejlődtek az utóbbi pár hétben, a Dunántúlon 4-6, az ország keleti felén többnyire 6-8 leveles fejlettségűek (8. ábra).       

A legfrissebb NDVI vegetációs index térképeken az október első felére vonatkozó állapotokat láthatjuk. A legzöldebb növényzet továbbra is erdeinkben figyelhető meg, bár már gyönyörű színesek a lombok, de jelentős még a zöld levelek mennyisége is. A változást mutató térképen a korábbi erőteljes csökkenés megállt, és sokfelé ismét növekedés tapasztalható. Ez magyarázható a csapadékos időjárással, ami kedvezett a rétek, mezők zöldülésének, a gyomok megerősödésének, de sokat fejlődött a repce is. Az anomália térképen jelentős területeken pozitív (az átlagosnál fejlettebb, zöldebb vegetáció), a Tiszántúl nagy részén viszont negatív eltérést láthatunk.

Az előttünk álló egy hétben változékony, de enyhe időre van kilátás, jellemzően nyugati és déli irányból érkeznek fölénk légtömegek. Bár napos időszakokra is számíthatunk, gyakran lesz erősen felhős az ég, és a jövő hét elejéig többfelé pára- és ködfoltok is előfordulhatnak. Csütörtökön és pénteken még marad a száraz idő, szombaton elszórtan már lehetnek kisebb esők, vasárnap és hétfőn pedig főként keleten és délen lehet esőre, záporra számítani. Kedden és szerdán viszont a Dunántúlon ered el többfelé az eső. Összességében a jelenlegi számítások szerint az ország keleti felén 2-10, a Dunántúlon 5-30 mm közötti csapadék valószínű a következő hét napban, a nyugati, délnyugati határszélen várható a nagyobb mennyiség.
A hajnali erős lehűlések a hét második felétől mindenütt megszűnnek, a minimum hőmérsékletek többnyire 4-10 fok között alakulnak, pénteken lehet ettől a fagyzugokban kissé hidegebb. Napközben délen továbbra is 20 fok közelébe melegszik a levegő, északon 15 fok körül alakulnak a maximumok. A hétvégén pár fokkal gyengül a nappali felmelegedés mértéke, majd keddtől a Dunántúlra az esős idővel jelentősebb lehűlés érkezik.     

Az aktuális munkák tervezéséhez, a rövid távú döntéseknél érdemes a legfrissebb méréseket, előrejelzéseket figyelemmel kísérni. A tíz percenként frissülő radar adatok mellett az előrejelzések, valamint itt az agrometeorológiai oldalon a speciális elemeket tartalmazó, folyamatosan frissülő, meteorológiai elemenkénti bontásban csoportosított térképes előrejelzések sok hasznos és jelen szöveges elemzésnél frissebb információt adhatnak. Az időjárás aktuális és várható alakulásával kapcsolatban telefonos információs szolgáltatásunk (06 90 603421), és Meteora mobil alkalmazásunk is rendelkezésre áll.

Az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) az agro.met.hu oldalán a mezőgazdasági termelést érintő időjárási és más természeti kockázatok kezeléséről szóló 2011. évi CLXVIII. törvény által előírt, mezőgazdasági káresemények termelői bejelentésének alapját képező információkat jelenít meg (agrárkár-enyhítés). A rendszer az OMSZ mintegy 120 automata mérőállomásán, továbbá közel 500 csapadékmérő állomásán mért adatai alapján működik. Az aszály jogszabályban előírt feltételeinek megállapításához földfelszíni méréseink mellett a radaros csapadékmérést is felhasználjuk, amivel pontosabb képet kapunk a csapadékhullás területi eloszlásáról.

Készült: 2020. október 22.


1. ábra
10 napos csapadékösszeg 2020. október 21-ig (mm)


2. ábra
A 10 napos csapadékösszeg eltérése a sokéves átlagtól 2020. október 21-én (mm)


3. ábra
30 napos csapadékösszeg 2020. október 21-ig (mm)


4. ábra
Talajnedvesség a növények számára hasznosítható vízkészlet százalékában
a talaj felső fél méteres rétegében 2020. október 21-én (%)


5. ábra
Talajnedvesség a növények számára hasznosítható vízkészlet százalékában
a talaj felső egy méteres rétegében 2020. október 21-én (%)


6. ábra
Talajnedvesség a növények számára hasznosítható vízkészlet százalékában
a talaj felső 20 centiméteres rétegében 2020. október 21-én (%)


7. ábra
Minimum hőmérsékletek 2020. október 19-én (Celsius fok)


8. ábra
Repce tábla Miskolc térségében 2020. 10. 12-én
fotó: Kovács Attila