2024. július 3. szerda
Hírek a meteorológia világából

HungaroMet: 2015. április 4. 16:10

Mi történik a felhőzettel a hajózási útvonalak mentén?

A tengerek feletti stratocumulus felhőzetről készült műholdképeken alkalmanként szembetűnő fényesebb vonalak, csíkok jelennek meg. Az április 4-én, Skócia közelében készült műholdkép felvételek szép példáját mutatják a jelenségnek. A magyarázatot a hajók által kibocsátott égéstermékek közvetett, felhőzetre gyakorolt hatásában kereshetjük.

Felhőzet kialakulásakor a parányi vízcseppek apró „szennyező” anyagokon, úgynevezett kondenzációs magvakon képződnek. A tengerek feletti tisztább levegőben kevesebb, a szárazföldek felett jellemzően nagyobb számban vannak jelen ilyen típusú részecskék. Ebből következik, hogy a felhőzetet alkotó cseppecskék mérete a tengerek felett jellemzően nagyobb, mint az aeroszolokban gazdagabb szárazföldi légtömegen belül képződött társaik. (Hasonló típusú felhőzet esetén ugyanaz a víztömeg a tengerek felett kevesebb, a szárazföldek felett több cseppen oszlik meg.)

A hajók által kibocsátott égéstermékek, mint szennyező részecskék ugyanakkor szintén kondenzációs magokként is viselkednek, melyeken tehát szintén cseppek képződhetnek. Azokon a helyeken, ahol a felhőzetbe bekeveredik a hajók füstje, a felhők jellemző cseppmérete csökkenni fog. A felhőzetet itt nagyobb számú, de kisebb cseppek alkotják, mint a környező, „tisztább” felhőket. A sok kis cseppről nagyobb arányban verődnek vissza a napsugarak (magasabb albedó), mint a tisztább környezetben kialakult nagyobb cseppekből álló, de egyébként ugyanazon típusú felhőkről. A műholdképeken leginkább ennek megnyilvánulását láthatjuk a rövid hullámhosszakon mért sugárzás értékein keresztül.

A „füstös” felhők tehát paradox módon világosabbak, fehérebbek lehetnek a látható tartományban készült műholdképeken. A cseppméreten keresztül a csapadékképződést is befolyásolja a szennyezettebb levegő. A csapadékelemek (szitálást alkotó cseppek) ütközéses növekedésen keresztüli képződése kevésbé hatékony a hajók által „befüstölt” stratus, stratocumulus felhőzetben, így az ilyen felhők élettartama is hosszabb lehet.

Összességében tehát az albedón kívül a felhőzet megjelenésére, szerkezetére és élettartamára is kihatással van a hajóútvonalak menti légszennyezés.

Kapcsolódó oldalak:

Eumetsat tematikus műholdkép gyűjteménye

 


A Skóciától nyugatra lévő, alacsony szintű, vízcseppekből álló stratocumulus felhők a kompozitképen
világos zöld árnyalatban jelennek meg. A felhőzetben kirajzolódó vonalak a hajók légszennyezésének
következménye. Az áramlások és a keveredés miatt a vonalak szélessége növekszik az idő
előrehaladtával és azok kezdetben egyenesebb alakja is egyre szabálytalanabbá válik.